لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

توقف اجرای حکم اعدام عباس دریس 


Abbas Dris عباس دریس، معترض محکوم به اعدام

فرشته تابانیان، وکیل عباس دریس، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان ماهشهر، از توقف اجرای حکم اعدام موکلش خبر داد.

او در توییتی نوشت: «اعاده دادرسی موکلم عباس دریس در شعبه نهم دیوان عالی کشور ثبت شد. دستور توقف اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام ماهشهر ارسال شد.»

عباس دریس یکی از معترضان ماهشهر در آبان ۹۸ است و چنانکه یک منبع مطلع در پاییز ۱۴۰۰ به صدای آمریکا اطلاع داده بود، قوه قضاییه با اتهام «محاربه» از طریق «اخلال در نظم و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی» او را به اعدام محکوم کرده است.

حکم اعدام این زندانی در حالی صادر شد که فرشته تابانیان، وکیل آقای دریس، به روزنامه شرق گفته بود: خانواده «رضا صیدی»، مأموری که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ سال کشته شده، به طور رسمی اعلام کرده‌اند که از عباس دریس شکایتی ندارند.

بخش فارسی صدای آمریکا در آذر سال ۱۴۰۰ به نقل از یک منبع آگاه، جزئیاتی از بازداشت عباس دریس و برادر او؛ محسن دریس و همچنین صدور حکم اعدام برای او خبر داده بود.

به گفته این منبع، وقتی حکم اعدام در زندان به عباس دریس و در پیگیری‌های دادگاه به همسر او ابلاغ شد، همسر آقای دریس بر اثر شوک ناشی از شنیدن صدور «حکم اعدام»، پس از مدتی «سکته مغزی کرد و درگذشت.»

در روزهای گذشته کاربران رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای به تایید حکم اعدام برای عباس دریس نشان داده‌ و خواستار توقف آن شده‌اند. این واکنش‌ها همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG