لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

پایان اعتصاب دو روزه دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس؛ «حکومت نظامی» برپا کرده‌اند


دانشگاه تربیت مدرس تهران
دانشگاه تربیت مدرس تهران

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس پس از دو روز با تاکید بر این که «دانشگاه ما را اشغال کرده» و «حکومت نظامی‌» برپا کرده‌اند؛ اعتصاب خود را با صدور بیانیه‌ای پایان دادند.

در بیانیه دانشجویان آمده است که «اگر حرفی بزنیم و اعتراضی کنیم، جوابشان خشونت است و توهین و کمیته انضباطی.»

در این بیانیه به آزار و اذیت حراست دانشگاه و لباس شخصی‌ها اشاره شده و تاکید شده است که «هر روز به ما توهین می‌کنند، برخورد فیزیکی می‌کنند، تهدید و احضار می‌کنند و حریم خصوصی‌مان را نقض می‌کنند.»

دانشجویان می‌گویند که واکنش مدیریت دانشگاه و حراست به اعتراض دانشجویان به شرایط پیش‌آمده افزایش روزافزون فشار و خفقان و آزار و اذیت بود.

آنها بر این باورند که هدف مدیریت و حراست دانشگاه این است که «با زور» دانشجویان را «ساکت» کنند‌.

در این بیانیه خطاب به مسئولان دانشگاه آمده است: «وقتی فضا را زیست‌ناپذیر می‌کنید روشن است که ما ساکت نمی‌مانیم و حقوقمان را مطالبه می‌کنیم.»

این بیانیه همچنین از افزایش تمایل به «خودکشی» در بین دانشجویان بخاطر فشار مدیریت دانشگاه و حراست نوشته است.

برهمین اساس در این بیانیه آمده است که اعتصاب روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان گام اول اعتراضات ادامه‌دار دانشجویان بود و «اعتراضات ما تا زمانی که مدیریت دانشگاه و حراست تغییر رویه ندهد ادامه خواهد داشت.»

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس همچنین محورهایی از مطالبات خود را نیز اعلام کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به «محدود شدن حراست به حوزه نگهبانی»، «عدم پرونده سازی و دخالت در نوع پوشش دانشجویان» و «لغو تفکیک جنسیتی در محیط دانشگاه و مقررات جدید ورود و خروج در خوابگاه‌ها» اشاره کرد.

دانشگاه تربیت مدرس یکی از دانشگاه‌های فعال در دوران اعتراضات سال ۱۴۰۱ بود که در نهایت با ورود وزارت اطلاعات و احضار گسترده دانشجویان به دفتر پیگیری همراه شد.

در مرداد ماه امسال نیز مدارکی افشا شد که نشان می‌داد دو مشاور رئیس این دانشگاه با ارسال نامه‌هایی به مراجع بالاتر، خواهان سرکوب اعتراضات دانشجویی در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ شده‌ بودند.

XS
SM
MD
LG