لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

گزارش‌های ضدونقیض درباره ارسال لایحه «عفاف و حجاب» به شورای نگهبان


نشست مجلس شورای اسلامی
نشست مجلس شورای اسلامی

در حالی که برخی رسانه‌های ایران از تصویب لایحه بحث‌برانگیز «عفاف و حجاب» در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی و ارسال آن به شورای نگهبان برای تایید خبر داده‌اند، یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید که این لایحه به شورای نگهبان فرستاده نشده است.

روز دوشنبه موسی غضنفرآبادی، رئیس این کمیسیون ضمن اعلام اتمام بررسی و تصویب آن، گفته بود که لایحه برای تعیین «مدت اجرای آزمایشی» آن باید در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

اما محسن پیرهادی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، با رد این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت که «کمیسیون حقوقی و قضایی گزارش خود درباره پیشنهاد مهلت اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب را به صحن علنی نداده است» و «مصوبات کمیسیون به شورا ارجاع نشده است، چون ارجاع مصوبات درباره لایحه عفاف و حجاب به شورای نگهبان بعد از تصویب مدت اجرای آزمایشی آن در صحن علنی صورت می‌گیرد.»

تا لحظه تنظیم این گزارش متن نهایی مصوب کمیسیون قضایی مجلس در دسترس عموم قرار نگرفته و مشخص نیست که متن تصویب شده در مقایسه با نسخه قبلی این لایحه که چندی پیش توسط همین کمیسیون منتشر شده بود، چه تغییراتی را به خود دیده است.

در جریان بحث نمایندگان مجلس برای تصویب بررسی این لایحه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، مشخص شد که بیش از ۱۵۰۰ پیشنهاد اصلاحی توسط نمایندگان مجلس به ثبت رسیده است که اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس وعده داده بودند تا همه این پیشنهادها را بررسی و مدنظر قرار دهند.

پیشنهادهایی که برخی از موارد آن تا حدی «جنجالی» بود که مجلس در «جوابیه‌ای» که علیه گزارش روز گذشته روزنامه اعتماد در مورد پیشنهادات منتشر کرده بود، آنها را «موهوم» نامید.

روزنامه «اعتماد» در شماره روز یکشنبه ۲۹ مرداد خود به تعدادی از پیشنهادهای ثبت شده برای اصلاح این لایحه بحث‌برانگیز اشاره و تبعات تصویب احتمالی آن بررسی کرده بود. پیشنهاداتی که مرور آنها حکایت از وجود جریانی در بین نمایندگان مجلس داشت که به دنبال ایجاد «فضایی بسته» در جامعه و افزایش هزینه‌های حجاب اختیاری هستند.

گزارش مبسوط روزنامه اعتماد با واکنش خبرگزاری «خانه ملت»، وابسته به مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد و مجلس نیز جوابیه‌ای علیه این روزنامه صادر کرد. مجلس در جوابیه خود گزارش روزنامه اعتماد را «موهوم» دانست و این روزنامه را متهم به «تشویش اذهان عمومی» و «تخریب امنیت روانی جامعه» کرد و خواستار ورود «مدعی العموم» برای برخورد با این روزنامه شد.

مجلس در جوابیه خود در حالی پیشنهادهای گزارش شده را «خلاف واقع» نامیده که وجود چنین پیشنهادهایی در بین بیش از ۱۵۰۰ پیشنهاد ثبت شده با توجه به رویکردهای سیاسی موجود در مجلس شورای اسلامی چندان غیرواقعی به نظر نمی‌رسد و مشابه آنها بارها از زبان برخی از نمایندگان مجلس فعلی بیان و منتشر شده است.

از چند ماه پیش سه قوه جمهوری اسلامی در همکاری با هم لایحه «عفاف و حجاب» را تهیه کردند که در هفته گذشته به تصویب کمیسیون‌ مرتبط رسید. این لایحه که در صورت تصویب نهایی مجازات‌های مختلفی را برای مخالفان حجاب اجباری در نظر گرفته است، با تصمیم نمایندگان مجلس، این لایحه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی و تصویب شد که براساس آن نیازی به رای‌گیری در صحن علنی مجلس ندارد و مستقیم به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

قاسم شعله‌سعدی، حقوقدان و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، به تازگی در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا لایحه «عفاف و حجاب» را به یک «بمب ساعتی» زیر پای جمهوری اسلامی تشبیه کرد.

XS
SM
MD
LG