لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

تخریب سرپناه کپرنشینان بلوچ در حاشیه چابهار؛ سپاه مدعی مالکیت زمین‌هاست


کپر و کپر نشینان بلوچستان
کپر و کپر نشینان بلوچستان

خبرگزاری «حال وش» که خبرهای استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد از تخریب منازل کپری مردم حاشیه‌نشین چابهار توسط نیروهای سپاه همراه با تیراندازی و ضرب و شتم زنان و کودکان خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری،‌ بامداد ۹ اسفندماه ۱۴۰۱، نیروهای سپاه با یورش به منطقه «پشت جمعه بازار» چابهار علاوه بر تیراندازی و ضرب و شتم زنان و کودکان، اقدام به تخریب منازل کپری این شهروندان بی‌بضاعت کردند.

یکی از شاهدان عینی به خبرنگار حال‌وش گفته: «نیروهای سپاه ساعت ۱۲ شب با لودر به منطقه فقیرنشین، «پشت جمعه بازار» شهرک صنعتی چابهار حمله کردند و ضمن ضرب و شتم زنان و کودکان با شوکر و همچنین شلیک گلوله، خانه‌های مردم را با خاک یکسان کردند.»
سپاه مدعی مالکیت زمین‌های این منطقه است.

منابع خبری می‌گویند به علت هزینه‌های سنگین مسکن و رقم بالای اجاره خانه در چابهار ،قشر مستضعف و بی‌بضاعت به حاشیه‌نشینی و کپرنشینی روی آورده‌اند.

گفتنی است تخریب منازل شهروندان و تصاحب زمین‌های آبا و اجدادی مردم بلوچ، اخیرا در زاهدان و حاشیه این شهر نیز توسط نیروهای سپاه و بسیج صورت گرفته است.

مردم شهر زاهدان و دیگر مناطق استان سیستان و بلوچستان از آغاز اعتراضات مردمی در ایران طی شش ماه گذشته،‌ جمعه هر هفته با حضور گسترده در خیابانها به وضعیت موجود و سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده‌اند. این اعتراضات با وجود فشارهای فزاینده و کشتار و سرکوب خشن، هر هفته ادامه داشته است.

چابهار مجهزترین و پیشرفته‌ترین بندر اقیانوسی کشور است که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده. این بندر در کرانهٔ دریای مَکران و اقیانوس هند قرار دارد و نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه یعنی افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به آب‌های آزاد است

XS
SM
MD
LG