لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

سانحه در فرودگاه توکیو، تمامی سرنشینان هواپیمای مسافربری ژاپنی نجات یافتند 


سانحه هواپیمای ایرباس خطوط هوایی ژاپنی (جی‌ای‌ال)
سانحه هواپیمای ایرباس خطوط هوایی ژاپنی (جی‌ای‌ال)

یک مقام وزارت حمل و نقل ژاپن روز سه‌شنبه ۱۲ دی، گفت که یک فروند هواپیمای خطوط هوایی ژاپن (جی‌ای‌ال) در هنگام فرود با یک فروند هواپیمای گشت دریایی «دش-۸ ساخت بمباردیر» گارد ساحلی این کشور در باند فرودگاه «هاندا» در توکیو برخورد کرد و آتش گرفت.

به گفته این مقام ژاپنی، هیچ گزارشی مبنی بر مشکلات موتور یا سایر مشکلات در هواپیما قبل از فرود آن وجود نداشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی با اشاره به نجات سرنشینان هواپیمای مسافربری تاکید کرد: «این یک معجزه بود.»

به نوشته رویترز، تمام ۳۷۹ مسافر و خدمه هواپیمای خطوط هوایی ژاپن به شکلی معجزه‌آسا از آتش‌سوزی نجات یافتند، هر چند که همچنین ۱۷ تن از مسافران زخمی شدند.

در این ارتباط، تتسوئو سایتو، وزیر حمل و نقل ژاپن، تایید کرد که پنج تن از شش خدمه هواپیمای گارد ساحلی کشته شدند.

هواپیمای گارد ساحلی قصد داشت به سمت فرودگاه نیگاتا در سواحل غربی ژاپن پرواز کند.

به‌گفته یک مقام گارد ساحلی، ماموریت این هواپیما و خدمه آن، رساندن کمک به مصدومان زلزله قدرتمندی بود که در روز سال نو، دست کم ۴۸ کشته برجای گذاشت.

یکی از مسافران هواپیمای خطوط هوایی ژاپن به خبرگزاری کیودو گفت: «احساس کردم مثل این‌که به چیزی برخورد کرده‌ایم و در لحظه فرود به سمت بالا تکان خوردم.»

او افزود: جرقه‌هایی را بیرون پنجره دیدم و کابین پر از گاز و دود شد.

فیلم و تصاویر به اشتراک گذاشته شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مسافران در داخل کابین پر از دود فریاد می‌زنند.

ویدئوها همچنین نشان می‌دهند که مسافران با آرامش از طریق سرسره‌های فرار، ظاهراً بدون چمدان دستی، تخلیه شدند و پس از آن اقدام به دویدن و دور شدن از هواپیما کردند.

پل هیز، مدیر ایمنی هوایی در شرکت مشاوره هواپیمایی «اسند»، مستقر در بریتانیا، گفت: «خدمه کابین باید کار استثنایی انجام داده باشند. به نظر می‌رسد در لحظه حادثه هیچ وسیله‌ نجات وجود نداشت. این یک معجزه بود که همه مسافران پیاده شدند.»

وزیر حمل و نقل ژاپن گفت که علت حادثه نامشخص است و هیئت ایمنی حمل و نقل ژاپن، پلیس و سایر ادارات به تحقیقات خود ادامه خواهند داد.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، گفت که مقامات در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که حادثه فرودگاه هاندا بر ارسال تجهیزات امدادی برای زلزله‌زدگان تاثیر نمی‌گذارد.

وی با ابراز تاسف از کشته شدن پنج تن از خدمه هواپیمای گارد ساحلی گفت: آنها با اشتیاق و حس مسئولیت قوی در قبال زلزله‌زدگان، مشغول انجام وظیفه بودند.

XS
SM
MD
LG