لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

سال نو میلادی در ژاپن با زمین‌لرزه شدید و هشدار سونامی آغاز شد


بقایای یک دروازه سنگی شکسته در ورودی یک زیارتگاه در کانازاوا - یکی از مناطق گردشگری در شهر ایشی‌کاوا. ژاپن، ۱۱ دی ۱۴۰۲ - عکس اختصاصی کیودو برای رویترز
بقایای یک دروازه سنگی شکسته در ورودی یک زیارتگاه در کانازاوا - یکی از مناطق گردشگری در شهر ایشی‌کاوا. ژاپن، ۱۱ دی ۱۴۰۲ - عکس اختصاصی کیودو برای رویترز

در پی زمین‌لرزه در مرکز ژاپن، روسیه و کره شمالی هم در برخی مناطق هشدار سونامی صادر کردند.

به دنبال زلزله‌‌ای به قدرت هفت و شش دهم درجه – که ۱۱دی در دریای ژاپن و مرکز آن کشور روی داد – دولت آن کشور از دوشنبه شب به ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان ۹ استان در ساحل غربی جزیره اصلی هونشو دستور تخلیه داده است.

به گزارش رویترز، سازمان زمین‌شناسی آمریکا گفته که این قوی ترین زمین لرزه در بیش از چهار دهه اخیر در منطقه بود.

یوشی‌ماسا هایاشی، سخنگوی دولت به خبرنگاران گفت که چندین ساختمان در اثر زمین‌لرزه ویران شد، برق ده‌ها هزار خانه قطع شد و ساکنان برخی مناطق ساحلی ناگزیر شدند در مناطق مرتفع‌تر پناه بگیرند. ریزش ساختمانی در شهر شیکا در ایشی‌کاوا منجر مرگ یک مرد مسن شد.

در پی زمین‌لرزه قدرتمند امروز، ابتدا هشدار بزرگ سونامی برای ایشی‌کاوا صادر شد. این اولین هشدار سونامی پس از زلزله ۹ درجه‌ای و سونامی اسفند ۱۳۸۹ بود که شمال شرقی ژاپن را لرزاند. اما هشدار زلزله بعداً کاهش یافت. با این حال، امواجی به بلندی یک متر در امتداد سواحل غربی ژاپن و کره جنوبی ایجاد شده، و مقامات گفته‌اند که ممکن است امواج بزرگتری به دنبال داشته باشد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت که به تیم های جستجو و نجات دستور داده تا هر کاری که ممکن است برای نجات جان انسان‌ها انجام دهند، هرچند دسترسی به مناطق زلزله زده به دلیل مسدود شدن جاده‌ها دشوار بود.

سخنگوی خانواده امپراتوری ژاپن اعلام کرد که در پی این حادثه، حضور امپراتور ناروهیتو و امپراتور ماساکو را برای مراسم سال نو در روز سه‌شنبه لغو می‌کند.

زمین لرزه امروز در زمان حساسی برای صنعت هسته‌ای ژاپن رخ داده است.

پس از وقوع زلزله و سونامی در سال ۱۳۸۹ که با تخریب نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما به مرگ نزدیک به ۲۰ هزار نفر در آن فاجعه و ویرانی کامل چندین شهر انجامید، ژاپن هفته گذشته ممنوعیت عملیاتی اعمال شده بر بزرگترین نیروگاه هسته ای جهان، کاشی‌وازاکی‌–کاریوا را که از زمان سونامی تعطیل شده بود لغو کرده بود.

XS
SM
MD
LG