لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

بمب گذار ایرانی در تایلند بر اثر انفجار بمب پایش را از دست داد


پلیس و کارشناسان در حال بازرسی محل انفجار بمب در مرکز بانکوک، 14 فوریه
پلیس و کارشناسان در حال بازرسی محل انفجار بمب در مرکز بانکوک، 14 فوریه

بر اثر انفجار بمب در بانکوک در روز سه شنبه، بمب گذار ایرانی آن به شدت مجروح شد. در این حادثه این شهروند ایرانی با انفجار بمب همراه خود، یکی از پاهایش را از دست داده است. اسرائیل می گوید این یک اقدام تروریستی دیگر توسط ایران است.

به گفته پلیس تایلند، کمی پیش از انفجاری که منجر به جراحت این مرد ایرانی شد، در خانه اجاره ای او در منطقه «اکامائی» در مرکز بانکوک انفجاری رخ داده بود و کمی بعد، انفجار سوم در خیابان در همان نزدیکی روی داد.

یک سخنگوی دولت تایلند گفت: «پلیس کنترل اوضاع را در دست دارد. گمان می شود که فرد مظنون مواد منفجره بیشتری در خانه اش انبار کرده بود». پلیس تایلند گفته است که تلاش می کند ایمنی را در منزلی که انفجار اول رخ داد و محل نگهداری مقادیر اعلام نشده مواد منفجره بود، تضمین کند.

پلیس بعدا گفت که یک مظنون دیگر را در فرودگاه سووارنابومی، فرودگاه اصلی بانکوک دستگیر کرده است. او یکی از دو مردی است که پلیس به دنبالشان بود و در خانه ای که انفجار اولیه رخ داد زندگی می کردند.

بانسیری پراپاپات، ژنرال پلیس تایلند به رویترز گفت: «ما پاسپورت مرد مجروح را به دست آوردیم که یک پاسپورت ایرانی است. او از طریق فوکت وارد تایلند شده و هشتم فوریه به فرودگاه سووارنابومی رسیده است.»

انفجارهای سه گانه بانکوک در روز سه شنبه، ۱۴ فوریه یک روز پس از بمب گذاری و حمله به دیپلمات های سفارت اسرائیل در هند و گرجستان رخ می دهد. اسرائیل ایران و متحد لبنانی اش حزب الله را به دست داشتن در این حملات متهم کرده است. ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب می کند.

حزب الله یک گروه اسلامگرای شیعه و تحت حمایت ایران و سوریه است که در فهرست سیاه سازمان های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

مقامات تایلندی از هرگونه گمانه زنی درباره ارتباط دو مرد بازداشت شده با یک گروه شبه نظامی خاص خودداری کرده اند اما اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل ایران را متهم کرده است. آقای باراک که از سنگاپور دیدار می کند گفت: «این اقدام تروریستی در بانکوک یک بار دیگر ثابت می کند که ایران و رابط هایش ترور را ادامه می دهند.» او که روز یکشنبه چند ساعتی در بانکوک بود افزوده است: «ایران و حزب الله عناصر تسلیم ناپذیر ترور هستند که ثبات منطقه و جهان را به خطر می اندازند.»

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره عوامل حملات اخیر علیه مواضع و دیپلمات های اسرائیلی پیش داوری نمی کند. خانم نولاند در عین حال گفت: «در عین حال تاکید می کنیم که حملات اخیر نشان از حملات مشابه قبلی دارد که مسئولان از وقوع آن پیشگیری کردند و ردپای ایران در آنها مشاهده می شد.»

هدف؛ تاکسی

پلیس هیچ ارتباطی بین انفجارهای روز سه شنبه و مرد لبنانی که یک ماه پیش در بانکوک بازداشت شد اعلام نکرده است. به گفته مقامات تایلند این مرد با حزب الله مرتبط است.
در زمان بازداشت این شهروند لبنانی، پلیس مقادیر زیادی مواد منفجره را در منطقه ای در جنوب غربی بانکوک کشف کرد. ایالات متحده، اسرائیل و برخی کشورهای دیگر درباره احتمال حملات تروریستی در مناطقی که خارجی ها زیاد تردد می کنند هشدار دادند.

شهروند لبنانی بازداشت شده به دلیل داشتن مواد منفجره محکوم شده است و دادستان ها گفتند هفته آینده ممکن است حکم او تغییر کند.

انفجارهای سه گانه روز سه شنبه نه در نزدیکی سفارت اسرائیل رخ داد و نه در محله اصلی سفارتخانه های خارجی.

راننده تاکسی که در این حادثه مجروح شده به تلویزیون تایلند گفت در جایی نزدیکی انفجار اول، وقتی برای سوار کردن فردی که می خواست سوار تاکسی او شود توقف نکرد، آن فرد یعنی همان شهروند ایرانی مجروح، بمبی را به جلوی اتومبیل او پرتاب کرد. این راننده جراحت سطحی برداشته است.

سخنگوی دولت تایلند گفت پلیس خواست وارد عمل شود و مرد بمب انداز را بازداشت کند اما او سعی کرد بمب دیگری را به سوی ماموران پلیس پرتاب کند اما بمب زود عمل کرد و پیش از آن که پرتاب شود منفجر شد و منجر به قطع شدن یکی از پاهای او گردید. یکی از پزشکان بیمارستان به خبرنگاران گفته است که پزشکان مجبورند پای دیگر او را نیز قطع کنند. تلویزیون تایلند به نقل از یک پزشک دیگر بیمارستان گفته است سه شهروند تایلندی غیر از راننده تاکسی در این حادثه مجروح شده اند.

در بانکوک هیچ گروه اسلامگرایی مسئول انجام حملات عمده اینچنینی شناخته نشده است هرچند شورشیان مسلمان در استان های جنوبی تایلند در مبارزه با دولت این کشور هستند.

در سال ۱۹۹۴، شبه نظامیان اسلامگرای مظنون سعی کردند یک بمب بزرگ جاسازی شده درون کامیون را در خارج از سفارت اسرائیل در بانکوک منفجر کنند اما بعد از آن که کامیون در یک تصادف خیابانی متوقف و گرفتار شد، مهاجمان از صحنه فرار کردند.

حمله های تروریستی به ندرت در بانکوک روی م یدهد. بانکوک شهری است توریستی و به دلیل زنده بودن شبانه روزی شهر و نیز ساحلهای زیبای کنار دریا، مورد توجه جهانگردان است.

XS
SM
MD
LG