لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

حمله به کارکنان سفارت اسرائیل در هند و گرجستان


کارشناسان و ماموران امنیتی هند در دهلی نو، در حال بررسی صحنه انفجار و اتومبیل بمب گذاری شده سفارت اسرائیل
کارشناسان و ماموران امنیتی هند در دهلی نو، در حال بررسی صحنه انفجار و اتومبیل بمب گذاری شده سفارت اسرائیل

حمله به کارکنان سفارت اسرائیل در هند و گرجستان در روز دوشنبه چهار مجروح برجای گذاشت. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران و حزب الله لبنان را به دست داشتن در این حملات متهم کرد.

روز دوشنبه در دهلی نو اتومبیلی با پلاک دیپلماتیک منفجر شد و تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که همسر وابسته دفاعی سفارت اسرائیل و راننده او، از جمله مجروحان این حادثه بودند. در بمب گذاری تفلیس، پیش از آن که بمب منفجر شود، به دست پلیس گرجستان خنثی شد.

این حملات تقریبا در سالروز سوءقصد به عماد مقنیه صورت می گیرد. پیش از فرارسیدن ۱۲ فوریه و سالگرد ترور مقنیه، عضو بلند پایه حزب الله که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد، اسرائیل ماموران خارجی خود را در حالت هشدار قرار داده بود.

حزب الله که تحت حمایت ایران است وعده داده بود که انتقام مرگ مقنیه را میگیرد. عماد مقنیه در سال ۲۰۰۸ در یک بمبگذاری اتومبیل در دمشق کشته شد و حزب الله در آن زمان، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت.

رویترز می نویسد اسرائیل و ایران با ایران در حال جنگ است و برنامه اتمی ایران از جوانب مختلف هدف حمله قرارگرفته و ایران اسرائیل را متهم به ترور مبهم چندین دانشمند هسته ای خود می داند.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه در اورشلیم به هم حزبی های خود در حزب لیکود گفت: «ایران که پشت این حملات (در دهلی نو و تفلیس) است، عمده ترین صادرکننده ترور در جهان است.»
آقای نتانیاهو این حملات را به وقایع مشابه ماه گذشته در تایلند و آذربایجان ربط داد و گفت ایران و «پراکسی» اش حزب الله مسئول آن حملات هستند. تایلند ماه گذشته از دستگیری مردی لبنانی خبر داد که با حزب الله مرتبط بود و مواد منفجره همراه داشت. پس از آن بود که اسرائیل به شهروندانش درباره سفر به تایلند هشدار داد.

همچنین ماه گذشته مقامات جمهوری آذربایجان دو نفر را به ظن توطئه برای حمله به سفیر اسرائیل و یک خاخام محلی بازداشت کردند.
انفجار دهلی نو در روز دوشنبه، در نقطه ای حدود ۵۰۰ متری اقامتگاه رسمی مانموهان سینگ، نخست وزیر هند روی داد.

رویترز به نقل از یک شاهد عینی می نویسد: «صدای انفجاری را در نزدیکی پمپ بنزین شنیدم. رفتم ببینم چه خبر است و یک ماشین را در شعله های آتش دیدم. یک زن و یک راننده درون اتومبیل بودند. مردم آنها را از اتومبیل بیرون کشیدند.»

شماری از شاهدان عینی نیز به تلویزیون هند گفته اند که دو نفر را سوار بر موتورسیکلت دیده اند که در زمان انتظار اتومبیل پشت چراغ قرمز، ابزاری را به پشت بدنه آن چسباندند.
پلیس گرجستان با خنثی کردن بمبی درون اتومبیل یک پرسنل سفارت اسرائیل در تفلیس، از وقوع انفجار جلوگیری کرد.

ژنرال بنی گانتز، رئیس نیروهای نظامی اسرائیل در سخنانی که در ۲۴ ژانویه ایراد کرد، حزب الله را به تلاش برای حمله غیرمستقیم علیه اسرائیل متهم کرد. اسرائیل و حزب الله در سال ۲۰۰۶ درگیر جنگی پرهزینه و بی نتیجه بودند.

آقای گانتز گفت: «در این دوره زمانی، هرگاه دشمنان شمالی مان(لبنان) از بیم پاسخ کوبنده از حملات مستقیم اجتناب کردند، شاهد تلاش های حزب الله و دیگر گروه های خشن برای انجام حملات تروریستی در جاهایی خارج از کشور اسرائیل بوده ایم.»

XS
SM
MD
LG