لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

معترضان تایلندی مقر دولت را محاصره کردند


هزاران نفر از معترضان تایلندی مراکز دولتی در بانکوک را محاصره کردند. این اقدام مخالفان در حالی صورت می گیرد که پلیس به معترضان گفته بود باید از مناطقی که در شهر چندین هفته است به اشغال خود در آورده اند، بیرون بروند.

معترضان روز دوشنبه برای مسدود کردن ورودی «خانه دولت»، جایی که دفتر نخست وزیر، یینگلاک شیناوات در آن قرار دارد، دیواری سیمانی ساختند.
نخست وزیر تایلند مجبور شده است از مناطق مختلف شهر دولت موقتش را رهبری کند.
پلیس ضد شورش روز جمعه عملیاتی را برای پاکسازی مناطق تحت اشغال معترضان اجرا کرد. مخالفان دولت چندین هفته است در محلات گوناگون چادرهایی برپا کرده اند و خواهان برکناری خانم شیناوات از قدرت هستند.

ماموران مجهز به باتوم و کلاه چادر ها و موانع معترضان را برداشتند و با بلندگو از آنان می خواستند که مقاومت نکنند.
اما یک عضو کمیته اصلاح دموکراتیک - گروه اپوزیسیون -گفت معترضان به سادگی عقب نشینی نخواهند کرد.

مقامات تایلند ماه گذشته میلادی اعلام وضعیت اضطراری کردند و برای چندین نفر از رهبران اعتراضات قرار بازداشت صادر کردند.

مخالفان یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند را به فساد متهم می کنند و می گویند او دست نشانده برادرش، تاکسین شیناوات است که خود پیشتر نخست وزیر تایلند بود و در یک کودتا در سال ۲۰۰۶ از قدرت برکنار شد. او اکنون ساکن دوبی است.
انتخابات سراسری زود هنگام دوم فوریه در تایلند، باعث پایان یافتن بحران سیاسی در این کشور نشد. اپوزیسیون آن انتخابات مورد حمایت نخست وزیر را تحریم کرد و در چند استان در روند انتخابات اخلال بوجود آورد.
کمیسیون انتخابات تایلند می گوید در مناطقی که در انتخابات قبلی آنها اخلال بوجود آمد تا ماه آوریل انتخاباتی برگزار نمی کند.
XS
SM
MD
LG