لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

حزب وابسته به نخست وزیر پیشین تایلند دخالت در بمبگذاری ها را تکذیب کرد


یکی از اماکن بمبگذاری شده در تایلند
یکی از اماکن بمبگذاری شده در تایلند

روز شنبه در تایلند حزب سیاسی وابسته به تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین آن کشور، هرگونه نقش در بمبگذاریهای اخیر در نقاط توریستی را که چهار کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت تکذیب کرد.

انفجارها در تایلند در روزهای پنج شنبه و جمعه در پنج ناحیۀ ییلاقی محبوب گردشگران خارجی در جنوب تایلند تنها چند روز پس از آن رخ داد که مردم در رفراندوم رأی به پذیرفتن یک قانون اساسی تحت حمایت ارتش دادند. این قانون اساسی راه را برای برگزاری انتخابات در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی هموار میکند.

به باور تحلیلگران سیاسی، مظنونان اصلی در بمبگذاریهای چند روز اخیر دشمنان شکست خوردۀ حاکمان نظامی تایلند در رأی گیری اخیر و نیز شورشیان ساکن ولایتهای جنوبی با اکثریّت مسلمان هستند. پیروان شیناواترا نخست وزیر پیشین که حکومتش در سال ۲۰۰۶ میلادی در پی یک کودتا سرنگون شد، در زمره مظنونان هستند.

بمب های به کار رفته در این حملات مشابه بمب هایی بودند که در گذشته توسط گروه های جدایی طلب در جنوب تایلند بکار رفته اند، اما به گفته چاکتیپ چایجیندا، رئیس پلیس تایلند، شواهد بیشتری که نقش این گروه ها در حملات اخیر را ثابت کند در دست نیست.

این انفجارها در آستانه اولین سالگرد بمبگذاری در یک معبد در بانکوک رخ داد. در انفجار مرداد سال گذشته دستکم ۲۰ نفر کشته و ۱۲۵ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG