لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

پیامدهای حمله های یازدهم سپتامبر بر سلامت امدادگران این سانحه


پیامدهای حمله های یازدهم سپتامبر بر سلامت امدادگران این سانحه
پیامدهای حمله های یازدهم سپتامبر بر سلامت امدادگران این سانحه

نزدیک به سه هزار نفر در جریان حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ کشته شدند. ولی فرو ریختن برج های دو قلو و ویرانه های آتشین آن ها هزاران نفر از آتش نشان ها و اعضای گروه های امداد و پاکسازی را در معرض خاکستر و دودهای سمی و خطرناک قرار داد.

با گذشت ده سال از این حادثه، تحقیقات نشان می دهد که این افراد بیش از سایرین از مشکلات شدید جسمی و روحی رنج می بردند.

فرو ریختن برج های مرکز تجارت جهانی در یازده سپتامبر، باعث به وجود آمدن ابر عظیمی از مواد شیمیایی سمی شد که مناطق اطراف را در برگرفت. با این حال، آتش نشان ها و پلیس شهر نیویورک برای نجات بازماندگان حادثه، به درون این ابر سمی شتافتند.

امروز، پژوهش ها نشان می دهد که تعداد بسیاری از افراد گروه های امداد، از بیماری های مرتبط با آن حادثه رنج می برند که به احتمال قوی تا پایان عمر با آن ها همراه خواهد بود.

دکتر مایکل کرین، رئیس برنامه تحقیقات بهداشتی مرکز تجارت جهانی می گوید حدود بیست هزار نفر که از بیماری های مرتبط با این حادثه رنج می برند، به این مرکز مراجعه کرده اند. وی افزود: «بسیاری از آنان از آسم، سوزش ریه، التهاب بینی، التهاب حنجره، تب و درد صورت رنج می برند و متاسفانه بیماری بسیاری از آن ها به حالت مزمن در آمده است.»

کن جرج، یکی از اعضای گروه پاکسازی حدود هفتصد ساعت را در میان گرد و غبارهای سمی و آوارهای برج های دوقلو گذرانده است. او می گوید: «هر روز که از خواب بیدار می شوم تا پایان روز باید ۳۳ قرص مصرف کنم. من در سن ۴۷ سالگی ریه یک مرد هشتاد ساله را دارم که در تمام طول عمر خود سیگار کشیده است. همه به من می گویند که باید حادثه یازدهم سپتامبر را فراموش کنم، ولی من می گویم چطور می توانم آن حادثه را فراموش کنم در حالی که هر روزی باید با کپسول اکسیژن تنفس کنم؟»

پزشکان بیمارستان مانت ساینای در نیویورک دریافته اند که بسیاری از این افراد از استرس، افسردگی و اضطراب شدید رنج می برند.

این درحالی است که تحقیقات دیگر از ارتباط این مواد سمی و بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان خبر می دهد.

دکتر دیوید پرزانت، محقق «موسسه پزشکی انیشتن» می گوید یافته ها نشان می دهند که خطر ابتلا به سرطان در میان اعضای گروه های امداد یازدهم سپتامبر، ۱۹ درصد بیشتر از سایر افراد است.

وی همچنین افزود ما حدود هفت سال است که بر روی احتمال بروز سرطان در بین این افراد تحقیق می کنیم، ولی برخی از سرطان ها حدود بیست سال در مرحله نهفته باقی می مانند و برای نتایج دقیق تر به زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG