لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

گروسی: مذکرات احیای برجام به بن‌بست رسیده و متوقف شده است


رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با سایت واتیکان نیوز که پنجشنبه منتشر شد گفت: «همانگونه که پاپ فرانسیس گفته مذکرات احیای برجام به بن‌بست رسیده و متوقف شده است.»

رهبر کاتولیکهای جهان دوشنبه در سخنرانی سالانه‌اش برای دیپلمات های خارجی در واتیکان از بن‌بست در مذاکرات توافق هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بود.

گروسی ادامه داد: «دو مسیر موازی وجود دارد: مسیر توافق کلی یا به اصطلاح احیای برجام و همچنین مذاکرات دوجانبه بین آژانس و ایران. ما نتوانستیم پیشرفتی داشته باشیم و ایران، همزمان، در حال پیشرفت نگران‌کننده برنامه هسته‌ای در فرآیند غنی‌سازی اورانیوم و توسعه و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر است»

مدیر این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد در تشریح علت نگرانی خود گفت: «‌ گام‌هایی که ایران برمی‌دارد، در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستند و ما باید جلوی آن را بگیریم.»

گروسی افزود:« من همیشه گفته‌ام که آژانس محل دستیابی به توافق و بستری برای درک متقابل است، بنابراین من آماده سفر هستم و در صورت امکان، در اسرع وقت سفر می‌کنم.»

گفتنی است خبرگزاری ایلنا به نقل از ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش داد که اطلاعی از تنظیم برنامه در ارتباط با سفر مدیرکل آژانس به تهران در حال حاضر ندارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG