لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

هوای تهران همچنان ناسالم است


هوای تهران همچنان ناسالم است
هوای تهران همچنان ناسالم است

مرکز هماهنگی اطلاع‌رسانی آلودگی هوای تهران با اشاره به این که بر میزان غلظت آلاینده‌های دی‌اکسیدنتیروژن، دی اکسید گوگرد، ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون نسبت به روز گذشته (دوشنبه) افزوده شده است اعلام کرد: شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط «ناسالم» است.

روز سه شنبه ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران گزارش کردند بر میزان غلظت آلاینده‌های منوکسیدکربن و اوزون نسبت به روز گذشته (دوشنبه) در همین ساعت کاسته و بر میزان غلظت آلاینده‌های دی اکسید نتیروژن ، دی اکسید گوگرد ، ذرات معلق کمتر از ده میکرون و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون افزوده شده است .

به این ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون (شامگاه سه شنبه) در شرایط «ناسالم» می باشد.

براساس پیش بینی های کارشناسانه سمی بودن هوای تهران روزهای چهارشنبه به بعد نیز ادامه خواهد یافت.

شانزده ایستگاه سنجش آلودگی هوای تهران کار نمی کند

اطلاعات رسیده حاکی است از سی و شش ایستگاه سنجش آلودگی هوای تهران اطلاعات ۱۶ ایستگاه شامل پارک رز، شهرداری منطقه ده ، میدان بهمن ، پارک ترافیک پونک ، رازی، پارک سلامت ، پارک شکوفه ، پارک قائم ، پاسداران ، تجریش ، دانشگاه شهید بهشتی ، علم و صنعت، سوهانک ، شهرداری منطقه پانزده ، شهرک چشمه و فرمانداری شهر ری همچنان قطع است.

با توجه به گزارش سازمان هواشناسی مبنی بر آسمانی صاف انتظار می‌رود شاخص کیفیت در شرایط ناسالم تا روزهای بعد نیز باقی بماند.

مهار اثرات بهداشتی آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در شرایط ناسالم را افزایش احتمال علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری قلبی و ریوی، مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی، ریوی و افراد مسن اعلام کرد و هشدار داد: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان باید فعالیت‌های طولانی مدت در فضای باز را کاهش دهند.

محمد شریعتی قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت می گوید آمار و ارقام سازمان بهشت زهرا در ۹ ماه سال ۸۷ نشان داد از بین ۳۷ هزار و ۲۸۸ متوفی تهرانی تنها چهارده نفر بر اثر مرگ طبیعی مرده‌اند و بیش از ۹۸٪ مردگان به بیماریهای مختلف قلبی و عروقی و سرطان مبتلا بودند.

تهرانی ها بیش از یک ماه است سم تنفس می کنند

«محمدهادی حیدرزاده» مشاور محیط زیست شهردار تهران در تازه‌ترین گفت‌وگو از تنفس یك ماه سم توسط تهرانی‌ها ابزار نگرانی كرده وپیشنهاد داده تا سه قوه وارد ماجرای مرگ آرام و خاموش تهرانی‌ها شوند. مرگ خاموشی كه براثر آمار سال گذشته وزارت بهداشت از چهار هزار نفر بالاتر است.

سوخت غیراستاندارد تهران را یک شهر خطرناک کرده است

براساس آمارهای موجود هشتاد درصد آلودگی‌های تهران از ناحیه خودروسازان و سوخت‌های غیر استاندارد است كه تهران را به یكی از شهرهای خطرناك و ناسالم تبدیل كرده است.

جایگزینی انرژی پاک تنها راه نجات

در این حال بهرام صناعی رئیس سازمان هواشناسی كشور راه حلی درازمدت را پیشنهاد می کند تا نه تنها آلودگی شهر تهران حل شود بلکه آلودگی به دیگر شهرهای بزرگ و کوچک هم تسری نیابد. او در این باره گفت: تنها راه معقول برای حل معضل تغییر اقلیم این است كه در كنار توقف جنگل زدایی ، در كوتاه مدت انرژی را كاراتر مورد استفاده قرار دهیم و در میان مدت از تكیه بر سوخت های فسیلی دست بكشیم و به استفاده از انرژی هائی چون انرژی خورشیدی ، انرژی باد ، انرژی امواج ، انرژی كشند، انرژی زمین گرمایی ؛ انرژی هیدروژن رو آوریم .

XS
SM
MD
LG