لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

«احتمال حمله سایبری» به سامانه اطلاعات سدهای ایران؛ یک مقام وزارت نیرو «تکذیب» کرد


نمایی از سد کارون. آرشیو
نمایی از سد کارون. آرشیو

تارنمای اینترنتی جام جم آنلاین روز چهارشنبه ۳ آذر در مطلبی که ساعتی بعد از وبسایت خود حذف کرد، از «احتمال حمله سایبری» به سامانه‌های مربوط به اطلاعات سدهای کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه در گفت وگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است، در دو هفته گذشته سامانه‌های مربوط به جمع آوری و ارزیابی میزان ذخایر سدهای کشور به طور کامل قطع شده، به نحوی که در این مدت دسترسی به میزان ذخایر سدهای کشور وجود نداشته است.

این منبع آگاه همچنین افزوده است، امروز حتی دسترسی کارکنان شرکت به فضای مجازی، از جمله نرم‌افزار واتس اپ که تا پیش از این کارکنان شرکت از آن برای برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کردند، مقدور نبوده است.

به گفته این منبع آگاه، اگرچه مسئولان بخش انفورماتیک شرکت مدیریت منابع آب خبر حمله سایبری را تایید نمی‌کنند، اما شرایط به وجود آمده نشان دهنده قوت گرفتن حمله سایبری است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند وزارت نیرو اندکی بعد در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا، هر گونه حمله سایبری به سدهای ایران را تکذیب کرد.

در ماه‌های اخیر ایران بارها هدف حمله های سایبری قرار گرفته که قادر به شناسایی و دفع آنها نبوده است.

یکشنبه این هفته، یک گروه سایبری به نام «هوشیاران وطن» با انتشار اخباری در رابطه با حمله سایبری به شرکت هواپیمایی ماهان در کانال تلگرامی خود، اعلام کرد اطلاعات حساسی را درباره همکاری نزدیک ماهان با نیروی قدس سپاه، به دست آورده‌ است.

XS
SM
MD
LG