لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

سیل در شمال تهران؛ تعداد جان‌باختگان سیل امامزاده داوود به ۷ نفر رسید


عکسی از سیل در منطقه امامزاده داوود تهران - عکس رکنا
عکسی از سیل در منطقه امامزاده داوود تهران - عکس رکنا

رانش زمین و جاری شدن سیل در منطقه امام‌زاده داوود در شمال تهران در بامداد روز پنجشنبه ۶ مرداد، دست کم جان ۷ تن را گرفت و تا کنون بیش از ۱۴ نفر نیز مصدوم شدند.

سازمان آتش نشانی تهران می گوید که احتمال دارد تلفات بیش از این باشد.

(به‌روزرسانی‌شده) مرتضی مرادی‌پور، معاون سازمان هلال احمر به خبرگزاری فارس گفت که تا ظهر پنجشنبه شمار قربانیان سیل کَن (امامزاده‌ داوود) به هفت نفر رسید. او گفت تعداد مفقودین ۱۴ نفر و آمار مصدومان ۹ نفر است.

این حادثه حوالی ساعت ۱:۳۰ بامداد پنجشنبه رخ داد و احمد وحیدی وزیر کشور ایران از تمام دستگاه‌های اجرایی، عملیاتی و امدادرسان در سطح ملی خواست با استاندار تهران در این خصوص همکاری کنند.

ساعتی بعد نیز عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران نیز از آماده باش تمامی شهرداران تهران خبر داد و گفت که در حال حاضر در کنار سازمان‌های مدیریت بحران و خدمات شهری شهرداری تهران، به تمامی شهرداران مناطق دیگر تهران نیز دستور آماده باش داده شده است.

منطقه امامزاده داوود در شمال تهران
منطقه امامزاده داوود در شمال تهران

قدرت الله محمدی، سرپرست سازمان آتش نشانی تهران گفته که برآورد دقیقی از افراد کشته شده و همچنین مفقودی‌ها سیل در دست نیست و جستجو همچنان ادامه دارد.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره جزئیات بیشتر این حادثه و احتمال افزایش مصدومان بیشتر گفت: با توجه به شدت آب گرفتگی‌ها و رانش زمین در برخی نقاط، در حال حاضر تیم‌های امداد و نجات در تهران و شهرستان‌های استان مشغول امداد‌رسانی هستند و جستجوی برای مفقودان احتمالی ادامه دارد.

سیلاب در منطقه امامزاده داوود تهران
سیلاب در منطقه امامزاده داوود تهران

رضا شهابی، مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شیب زیاد و هوازدگی بسیار شدید و نبود وجود پوشش گیاهی خاص را از عوامل وقوع سیل عنوان کرد.
به گفته این کارشناس با توجه به شیب دامنه‌های ارتفاعات شمالی تهران و ادامه‌دار بودن بارندگی‌های متأثر از سامانه «مونسون»، ممکن است این رویداد برای سایر آبراهه‌ها چون «گلاب‌دره»، «کن» و «دارآباد» نیز تکرار شود.

XS
SM
MD
LG