لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۲۵

اپوزيسيون ايران: ٨ نفر در تظاهرات روز يکشنبه جان باختند


مهدی کروبی رهبر اصلاح طلبان از سرکوب تظاهرات سراسری اپوزيسيون که به کشته شدن هشت نفر انجاميد، انتقاد کرده است. آقای کروبی در بيانيه ای امروز، دوشنبه، از دولت مذهبی سؤال کرده است که چگونه توانست دستور کشتار مردم خود را در روز عاشورا صادر کند.

تلويزيون دولتی پرس تی وی نيز خبر از کشته شدن هشت نفر در تظاهرات روز يکشنبه داد اما جزئيات بيشتری اعلام نکرد.

اما پلیس ایران اعلام کرد ۵ نفر در تظاهرات ضد دولتی روز یکشنبه در پایتخت، کشته شدند. احمد رضا رادان رييس پليس ايران می گويد يک نفر از پل افتاده است، دو نفر در تصادف اتوموبيل کشته شدند، و يک نفر نيز توسط يک مهاجم ناشناس هدف گلوله قرار گرفته است. آقای رادان استفاده از اسلحه را تکذيب ميکند و می گويد پليس بر روی تظاهر کنندگان آتش نگشوده است اما ۳۰۰ نفر را بازداشت کرده است.

در همين حال وب سایت های اپوزیسیون می گویند پلیس به سوی هزاران اصلاح طلبی که در پایتخت از دستور دولت سرپیچی کرده و به اعتراض پرداختند، آتش گشود. وب سايت های اپوزيسيون می گويند ۴ نفر در تهران و ۴ نفر در تبريز کشته شده اند .

وبسايت میر حسین موسوی رهبر اصلاح طلبان ايران نوشته است که علی موسوی، خواهرزاده آقای موسوی، در درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان اصلاح طلب مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعداً در بيمارستان جان سپرده است.

شاهدان می گویند تظاهرکنندگان و پلیس مسلح به گاز اشک آور و باتون با یکدیگر درگیر شدند و تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. بنا به گفته شاهدان، صدای آژیر آمبولانس و هلیکوپتر پلیس در فضای شهر پیچیده بود.

مایک همر، سخنگوی شورای امنیت ایالات متحده، گفت کاخ سفید شدیداً «خشونت های جاری و سرکوب های ناعادلانه» شهروندان ایرانی را تقبیح می کند. او گفت «این نشان دهنده زمانی است که دولت ها از آرمان های ملت خود بیم دارند.»

وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای سرکوب و خشونت روز یکشنبه علیه مردم ایران را تقبیح کرد. در این بیانیه فعالان را «معترضین ساده» خواند و دولت را به یافتن راه حل سیاسی تشویق کرد.

صدای آمریکا چندین عکس از قربانیان که به نظر می رسد به آنها شلیک شده، دریافت کرده است.

همچنین وب سایت های اپوزیسیون از درگیری های خارج از پایتخت، شامل شیراز، اصفهان و نجف آباد خبر می دهند. خبرهای تایید نشده در سایت های اپوزیسیون از کشته شدن دست کم ۴ نفر در تبریز گزارش می دهد.

این نا آرامی ها در تهران جدی ترین نا آرامی از زمان تظاهرات و درگیری های ماه خرداد و انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

در آن زمان، گروه های اپوزیسیون می گویند نیروهای امنیتی دست کم ۷۲ تن از فعالان را که علیه انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد تظاهرات می کردند، کشتند. مقامات می گویند ۳۶ نفر در تظاهرات خرداد ماه کشته شدند که تعدادی از آنها نیروهای بسیجی هوادار دولت بودند.

اصلاح طلبان ایران، احمدی نژاد را به تقلب در انتخابات خرداد ماه که به پیروزی او برای بار دوم منجر شد، متهم می کنند. اتهامی که دولت آن را تکذیب می کند.

XS
SM
MD
LG