لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

رسانه‌ای اعتراضی و تاثیرگذار به نام «دیوارهای شهری» در عصر دیجیتال


نمونه‌ای از یک دیوارنوشت شهری - آرشیو
نمونه‌ای از یک دیوارنوشت شهری - آرشیو

در پی شدت گرفتن اعتراضات و سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی در ایران، معترضان به ویژه جوانان و نوجوانان برای انتقال پیام‌ها و آرمان‌هایشان همچنان از روش سنتی دیوارنویسی بهره‌ می‌برند.

اگرچه توسعه رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی باعث شده است تا ارتباطات قالب نوینی به‌خود بگیرد اما از روش‌های سنتی چون نوشتن شعار بر دیوارهای شهر همچنان کارکرد خود را از دست نداده‌است.

در طی حدود دوماه از اعتراضات سراسری ایران، ویدئوهای بسیاری از زنان و مردان در حال نوشتن شعار در اماکن عمومی در ساعات مختلف شبانه‌روز، در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در بعضی از این ویدئوها زنان دیوار نویس، تنها و بدون روسری دیده می‌شوند.

در این تصاویر ویدئویی، معترضان در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، قم، اصفهان و دیگر شهرها شعارهای خود را با استفاده از افشانه های رنگی بر دیوار خانه‌ها، مدارس، مساجد و مراکز دولتی می‌نویسند.

این دیوارنویسی‌ها که معمولا در ساعات خلوت شبانه‌روز انجام می گیرد، شامل شعارهائی اعتراضی است که در تجمعات بر زبان معترضان جاری می‌شود. شعارهای «هیز توئی، هرزه توئی، دختر آزاده منم» ، «زن زندگی آزادی» ، «آبان ماه تابان، نظام رو به پایان» و «مرگ بر خامنه‌ای» از جمله دیوارنوشته‌هایی است که در بسیاری از شهرهای ایران به چشم می‌خورد.

در یکی از ویدئوها، معترضی در حال نوشتن شعار « مرگ بر حکومت بچه‌کش» بر دیوار یک پایگاه بسیج دیده می‌شود.

در ویدئویی دیگر، معترضی در تربت جام در حال نوشتن شعار « مرگ بر خامنه ای» بر دیوارهای شهری در ساعات نیمه شب است.

با وجود تلاش حکومت برای پاک کردن شعارهای اعتراضی از دیوارها، معترضان همچنان به نوشتن شعار بر روی همان دیوارها ادامه می‌دهند.

کاربری از اهواز در ویدئویی که از شعارنویسی شبانه به همراه همسرش در خیابان منتشر کرده می‌گوید که «هر چه پاک کنید، ما دوباره می‌نویسیم.»

کاربری در پاسخ به توئیت صدای آمریکا در این‌باره نوشته است: «ما دختران و پسران تا آخرین قطره خون ، تا آخرین نفس برای آزادی همه ایران کف خیابون جون می‌دیم.»

کاربر دیگری نیز گفته است: «طاقت بیار هموطن، سحر نزدیک است.»

هشتمین هفته اعتراضات سراسری در ایران که پس از مرگ مهسا امینی دختر اهل سقز به هنگام بازداشت توسط پلیس اخلاق آغاز شد، همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG