لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

یک پسر ۱۶ ساله نامزد کرسی فرمانداری ایالت کانزاس شد


جک برگسون، ۱۶ ساله می گوید اگر فرماندار کانزاس بشود تغییرات اساسی در قوانین ایالت بوجود خواهد آورد. تصویر از توئیتر NBC47 News
جک برگسون، ۱۶ ساله می گوید اگر فرماندار کانزاس بشود تغییرات اساسی در قوانین ایالت بوجود خواهد آورد. تصویر از توئیتر NBC47 News

نبودن شرط سن در انتخابات فرماندار برای ایالت کانزاس موجب شد که یک پسر دبیرستانی ۱۶ ساله، با وجود این که خودش حق رأی دادن ندارد، نامزد کرسی فرمانداری این ایالت شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، روزنامه محلی «د کانزاس سیتی استار» نوشته است، جک برگرسون که برای رقابت در انتخابات سال ۲۰۱۸ فرماندار کانزاس ثبت نام کرد، می گوید می خواسته به مردم فرصت دیگری بدهد.

براین کسکی، مدیر انتخابات در دفتر امور خارجه کانزاس می گوید: «تحت قانون ایالت کانزاس، هیچ گونه قانونی نیست که اشاره به فهرست شرایط و پیش نیازی برای فرماندار شدن کرده باشد، حتی یکی. جداً هیچ محدودیتی در قانون نیست که اشاره این چیزها بکند، نه به سن، نه به محل زندگی، نه به تجربه.»

وقتی جک برگسون، دانش آموز دبیرستان «د ایندیپندنت اسکول» در شهر ویچیتای ایالت کانزاس به این مسئله پی برد، با خود فکر کرد که «می توانم این کار را بکنم.»

او می گوید: «می دانید، فکر کردم که بیاییم و به مردم کانزاس این فرصت را بدهیم. بیایید کاری را امتحان کنیم که قبلاً هیچوقت امتحان نشده است.»

این پسر نوجوان که خودش را دموکرات می داند، می گوید که می خواهد تغییرات اساسی بدهد، از سیستم بهداشت و سلامت عمومی گرفته تا آزاد کردن ماری جوآنا برای درمان پزشکی، حتی ذهنش باز است تا در آینده مطالعات بیشتری برای آزاد کردن ماریجوآنا برای مصرف تفریحی کند. ولی او از برخی جهات مثل حق مالکیت اسلحه و حمل آزاد آن محافظه کار است.

برگسون می گوید: «به نظر من وقتی به مردم کانزاس تغییرات بنیادی ارائه بدهید، چیزهای جدیدی که نشان دهد مسیر تازه ای را طی می کنید، به نظر من برای حزب دموکرات خوب است و احمال پیروزی را بالا می برد.»

الکسندر سلین ۱۷ ساله، یکی از هم کلاسی های برگسون هم قرار است نامزد معاون فرماندار شود. سلین در آن زمان می تواند رأی بدهد چون ۱۸ ساله خواهد شد، ولی خود برگسون چون ۱۷ ساله خواهد شد، نمی تواند رای بدهد.

جک برگرسون باید در انتخابات با سایر نامزدهای حزب دموکرات رقابت کند، اگر پیروز شود، می تواند با نامزد جمهوریخواهان رقابت کند و یا به طور مستقل در انتخابات شرکت کند. البته شرکت در انتخابات و کارزار انتخاباتی پول زیادی نیاز دارد که معمولا نامزد ها از کمک های مردمی بهره می برند.

کانزاس یک ایالت اصطلاحا قرمز است و معمولا به جمهوریخواهان رای می دهد از جمله در انتخابات سال گذشته اکثریت آن به ترامپ رای دادند. در حال حاضر نیز سام برونبک، از حزب جمهوریخواه فرماندار این ایالت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG