لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

احتمال وجود مواد منفجره در لوله های خمیردندان در پرواز به مسکو


مسوولان سازمان امنیت داخلی آمریکا درباره احتمال وجود لوله های خمیردندان حاوی مواد منفجره در هواپیماهای رهسپار روسیه، به شرکت های هواپیمایی اخطار کرده است.
مسولان این سازمان، بدون ذکر جزئیاتی که منجر به طرح این اخطار شده است، به خبرگزاری های آمریکا گفته اند که در حال حاضر، خطر مشخص و خاصی در میان نیست.
المپیک زمستانی قرار است روز جمعه آینده (فردا) در شهر «سوچی» در کرانه دریای سیاه در روسیه گشایش یابد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری رذوسیه، روز گذشته، از دهکده المپیک در این شهر دیدن کرد و یادآور شد که مساله امنیتی همچنان از مایه های نگرانی میزبان المپیک زمستانی است.

تندروهای اسلامگرا تهدید کرده اند که المپیک سوچی را مختل خواهند کرد. یکی از گروه های موسوم به «جهادی» در داغستان مسوولیت دو حمله انتحاری در «ولگاگراد» را که سال گذشته 34 کشته بر جای گذاشت، بر عهده گرفته است.

بگزارش رسانه های گروهی روسیه، یکی از مظنونان به عضویت در گروه های اسلامگرای مسلح و ستیزه جو، و نیز مظنون به یاری دادن بمبگذاران در حماه های انتحاری به «ولگاگراد» کشته شده است. بر پایه این گزارش ها، جمال الدین میرزایف روز چهارشنبه در گیر و دار تیراندازی با پلیس در خانه اش در داعستان کشته شد.

برآورد می شود که مسوولان دولتی روسیه تا کنون دو میلیارد دلار برای مسائل امنیتی المپیک سوچی هزینه کرده اند. در عملیاتی که با عنوان «حلقه پولاد» از آن یاد شده، هزاران مامور امنیتی در حال نگهبانی و گشت زنی مداوم در سوچی هستند تا از حمله تروریست ها به این تفریحگاه ساحل دریای سیاه جلوگیری کنند.
XS
SM
MD
LG