لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

گزارش: نقش تی پارتی در مذاکرات جاری بر سر بودجه در آمريکا


گزارش: نقش تی پارتی در مذاکرات جاری بر سر بودجه در آمريکا
گزارش: نقش تی پارتی در مذاکرات جاری بر سر بودجه در آمريکا

قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات آمريکا روز پنجشنبه به بحث های خود در خصوص بودجه سال جاری دولت ادامه دادند و مذاکرات در خصوص کاهش بودجه که از جانب جمهوری خواهان پيشنهاد شده بود تا به امروز، جمعه، به نتيجه نرسيده است و اگر تا پايان مهلت امروز به نتيجه نرسد، فعاليت های غيراضطراری دولت به طور موقت تعطيل خواهد شد.

گروه محافظه کار موسوم به «تی پارتی» از جمله اصلی ترين گروه های سياسی است که خواستار کاهش بودجه دولت است و به نظر نمی رسد نمايندگان نزديک به اين گروه با دموکرات ها به توافق برسند.

هواداران گروه محافظه کار موسوم به «تی پارتی» اخيراً در مقابل ساختمان کنگره آمريکا تجمع کردند و خواستار کاهش بودجه دولت شدند.

هرچند تعداد شرکت کنندگان در مقايسه با راهپيمايی های گذشته تی پارتی کمتر بود اما پيام شرکت کنندگان در تجمع تأکيدی مجدد بر مواضع اين گروه بود: «کاهش حداکثری مسئوليت ها و مخارج دولت.»

هواداران تی پارتی از قانونگذاران جمهوريخواه می خواهند تا به خواستهای رييس جمهوری و حزب دموکرات، تن ندهند.

در انتخابات ميان دوره ای کنگره، نامزدهای نزديک به تی پارتی که از سوی حزب جمهوريخواه در انتخابات شرکت کردند بسياری از کرسی های مجلس نمايندگان آمريکا را از آن خود کردند. بسياری از اين قانونگذاران از هوادارن تی پارتی می خواهند تا به فشارها برای کاهش بودجه دولت ادامه دهند: «ميشل باکمن، نماينده جمهوری خواه طرفدار تی پارتی، تجمع کنندگان را تشويق می کند تا به مخالفت خود با دموکرات ها ادامه دهند.»

بی نتيجه ماندن بحث ها در خصوص کاهش بودجه سال جاری، دولت را با خطر تعطيلی موقت روبرو کرده است.

در صورت تعطيلی، خدمات غيراضطراری دولت به حال تعويق درخواهد آمد.

از آنجا که هواداران تی پارتی قصد کنارآمدن با رييس جمهوری را ندارند پرزيدنت باراک اوباما نسبت به اين مخالفت ها هشدار داده است: «در اين زمان که اقتصاد شروع به رشد کرده و تازه شاهد آغاز اشتغال زايی هستيم، نبايد با تعطيلی دولت روبرو شويم.»

اما به نظر نمی رسد که اين سخنان، جان بينر، رهبر جمهوری خواهان در مجلس نمايندگان، را راضی کرده باشد. آقای بينر می گويد کاهش بيشتر مخارج دولت امکانپذير است و جمهوری خواهان برای رسيدن به اين هدف به مبارزات خود ادامه خواهند داد.

در صورت تعطيل شدن موقت دولت، جمهوريخواهان و دموکرات ها يکديگر را مسؤل بی نتيجه ماندن مذاکرات کاهش بودجه خواهند دانست. اما نظرسنجی ها نشان می دهد آمريکايی ها در اين زمينه نظر يکسانی ندارند هرچند هوادارن تی پارتی می گويند آنها باز هم به واشنگتن خواهند آمد و از پيگيری مطالباتشان دست برنخواهند داشت.

XS
SM
MD
LG