لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

معضل ایرانیان کانادا با حساب های بانکی مسدود شده


به گزارش رسانه های کانادا، پس از گذشت یک ماه از تخاذ تصمیم بی سابقه یک بانک کانادایی برای بستن حساب های بانکی تعدادی از ایرانی تباران مقیم این کشور و وعده مقامات این بانک برای حل مشکل صاحبان حساب، هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

بانک «TD Canada Trust» ( بانک تی دی) ادعا کرده است که با هدف پیروی از قانون تحریم های کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران، حساب تعدادی از مشتریان ایرانی تبار مقیم تورنتو، ونکوور و برخی شهرهای دیگر خود را مسدود می کند. این بانک ادعا کرد که با ارسال نامه ای به این مشتریان، آن ها را از این تصمیم مطلع کرده بود اما تعداد بسیاری از این افراد از دریافت هر گونه نامه ای از سوی این بانک ابراز بی اطلاعی کردند.

براساس گزارش روزنامه اتاوا سیتی زن، بانک تی دی ادعا کرده است با ارسال نامه ای به این مشتریان ایرانی تبار خود اطلاع داده بود که بر اساس «قانون اقدامات اقتصادی ویژه علیه ایران»، دولت فدرال کانادا از ارائه خدمات مالی به افراد مقیم ایران و یا افرادی که به نفع ایران کار می کنند، خودداری خواهد کرد.

با وجودی که مقامات این بانک اواسط ماه ژوییه اعلام کردند که ظرف یک ماه با مشتریانی که حسابهایشان مسدود شده است، تماس برقرار می کنند، اما روزنامه اتاوا سیتی زن روز پنج شنبه ١٦ اوت گزارش داد بانک هنوز با هیچ یک از این افراد تماس نگرفته است.

اعضای کنگره ایرانیان کانادا هفته گذشته با گروهی از اعضای جامعه ایرانیان مقیم تورنتو که حساب هایشان مسدود شده بود دیدار کردند و این مشتریان تاکید کردند که بانک طی ٣٠ روز گذشته با هیچ یک از این افراد تماس نگرفته است.

بنا به گزارش این روزنامه کانادایی مقامات بانک گفته اند «تعدادی از حساب های افراد، بار دیگر فعال شده .» با این وجود، بانک ادعا کرده برای تماس با بیشتر مشتریانی که حساب هایشان مسدود شده بود، ناکام مانده است.

با وجودی که تصمیم این بانک برای مسدود کردن شماری از ایرانیان مقیم شهرهای بزرگ این کشور واکنش های جدی و گاه خشمگینانه ای را بین ایرانیان مقیم کانادا برانگیخته است، اما محمد ناخدا، سخنگوی دفتر مرکزی «تی دی بانک» از عدم موفقیت برای تماس با این مشتریان با استفاده از تلفن، پیغام و ارسال نامه خبر داده است.

پویا صادقی، یکی از ایرانیان مقیم کانادا است که حساب او نیز جزء حساب های مسدود شده این بانک بود. آقای صادقی در شبکه اجتماعی فیس بوک صفحه ای برای محکومیت اقدام مقامات بانک تی دی در مورد حساب های بانکی ایرانیان مقیم کانادا طراحی کرده است.

تصمیم «بانک تی دی» انعکاس گسترده ای در رسانه های کانادا و سراسر جهان داشت و دولتمردان اتاوا و نیز مقامات بانک های دیگر را نیز بر آن داشت تا در این مورد اظهارنظر کنند.

برخی از ناظران و کارشناسان اجتماعی، اقدام این بانک برای مسدود کردن حساب تعدادی از مشتریان ایرانی تبار را نقض حقوق مدنی و حتی حقوق بشر خوانده اند و برخی دیگر این تصمیم را تبعیض نژادی و قومی ارزیابی کرده اند. آن ها براین باورند که قانون کانادا برای اعمال تحریم های ویژه علیه جمهوری اسلامی باید علیه دولتمردان و مقامات ایران باشد و نباید شهروندان قانونمند ایرانی تبار مقیم کانادا را تحت تاثیر قرار دهد.
XS
SM
MD
LG