لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

ناپدید شدن نفتکش حامل نفت کردستان در آب های تگزاس


تفتکش حامل نفت از کردستان عراق به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار در آب های تگزاس ناپدیدشد.

نفتکش که حامل نزدیک به یک میلیون بشکه نفت خام کردستان عراق بود روز پنجشنبه از صفحه ردیابی گارد ساحلی ایالت تگزاس در ایالات متحده ناپدید شد. خبرگزاری رویترز با نقل خبر می گوید این ناپدیدشدن اسرار آمیز نفتکش "کلاوتا" درآب های ساحلی تگزاس بخشی از بازی موش و گربه میان بغداد و اربیل است.

رویترز می افزاید پیشتر نیز مواردی وجود داشته که نفتکش های حامل نفت قاچاق ایران یا کردستان عراق پس از خاموش کردن سیستمهای ردیابی، نفت خود را در نقطه ای از ساحل تخلیه کرده و رفته اند. چند روز پیش نیز یک نفتکش حامل نفت کردستان عراق در نزدیکی شبه جزیره سینا از صفحه ردیابی ناپدید شد و دو روز بعد نفتکش خالی در نزدیکی اسرائیل پدیدار گردید.

بغداد که بر حق انحصاری خود در معاملات نفتی سراسر خاک عراق تاکید دارد اقدام اقلیم کردستان عراق در فروش نفت را غیر قانونی می داند و علیه نفتکش کلاوتا به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرده است. دادگاه روز دو شنبه درخواست دولت عراق دایر بر توقیف نفتکش را با این استناد که نفتکش در ۶۰ مایلی ساحل آمریکا و خارج از حوزه قضائی است، وارد ندانست. گارد ساحلی آمریکا می گوید احتمال دارد نفتکش در خلیج مکزیک، سیستم های ردیابی خود را موقتا خاموش کرده باشد.

XS
SM
MD
LG