لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

آمادگی طالبان برای گشودن دفتر در قطر


آمادگی طالبان برای گشودن دفتر در قطر
آمادگی طالبان برای گشودن دفتر در قطر

گروه طالبان افغانستان می گوید برای گشودن یک دفتر سیاسی در کشور قطر آماده است. این اقدام که می تواند به تسهیل مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ کمک کند، در بیانیه ای اعلام شد که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان آن با ای- میل برای خبرگزاری ها فرستاد.

او گفت گشودن دفتر در قطر، به طالبان «در رسیدن به تفاهم با جامعه بین المللی» کمک خواهد کرد. با این حال، بیانیه اخیر به دولت افغانستان، که طالبان آنرا یک رژیم «دست نشانده» نامیده است اشاره نمی کند.

بیانیه طالبان همچنین می خواهد زندانیانی که در زندان گوانتانامو در بازداشت بسر می برند، بعنوان بخشی از قرار داد صلح آزاد شوند.

اعضای شورای عالی صلح افغانستان روز سه شنبه از اعلامیه طالبان استقبال کردند. مقامات افغانستان در آغاز با عقیده تاسیس یک دفتر رابط طالبان در قطر مخالف بودند و ترور برهان الدین ربانی رییس جمهوری سابق و نماینده صلح کرزی، ضربه ای جدی به کوشََش برای رسیدن به توافق صلح قلمداد شد. اما کرزی بعدا گفت دولت او تاسیس یک دفتر رابط را قبول خواهد کرد.

در ماه دسامبر، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت طالبان افغانستان دشمنان آمریکا نیستند، و تهدیدی برای آمریکا تلقی نمی شوند مگر این که به پناه دادن تروریست های القاعده ادامه دهند.

گزارش های رسانه های بنقل از مقامات آمریکایی حاکی است واشنگتن برای مذاکرات صلح با طالبان آماده است، و یک معامله احتمالی می تواند انتقال زندانیان طالبان را نیز در برگیرد.

رونالد نیومن، سفیر سابق آمریکا در افغانستان، به بخش دری صدای آمریکا گفت قطر مکان بی طرفی برای دیدار نمایندگان دو طرف فراهم می آورد ، زیرا برخلاف عربستان سعودی و ترکیه مناسبات سنتی نزدیک با واشنگتن ندارد. از هر دو کشور بعنوان محل احتمالی برای ایجاد دفتر رابط طالبان نام برده شده بود.

XS
SM
MD
LG