لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۳

طالبان تهدید کرد انتخابات افغانستان را مختل خواهد کرد


عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع سابق افغانستان از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ماه آینده برگزار شود کناره گیری کرد و میدان را به نه کاندیدای دیگر واگذار کرد. آقای وردک روز یکشنبه با اعلام این خبر، نه دلیلی را برای تصمیمش ارائه کرد و نه از هیچ یک از کاندیداهای دیگر حمایت کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و شوراهای استانی برای پنجم آوریل برنامه ریزی شده است. اما تهدید طالبان مبنی بر این که حملات مرگبار علیه فعالان در کمپین ها و مقامات انتخاباتی ترتیب خواهد داد، مردم محلی و همچنین ناظران بین المللی را دچار نگرانی کرده است.

از آغاز کمپین انتخابات در دوم فوریه، ناظران مستقل از بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان دست کم هفت مورد قتل، یک مورد تلاش برای ترور و چندین مورد خشونت و ارعاب مرتبط با انتخابات را گزارش کرده اند.

طالبان گفته از «تمام قوا» برای اخلال در روند رای گیری بهره خواهد گرفت و به مردم افغانستان هشدار داده که در رای گیری شرکت نکنند.

دیدبان حقوق بشر تهدیدهای طالبان را «غیرقانونی» توصیف کرده و مقامات افغانستان را به آمادگی و برداشتن گام هایی در جهت حفاظت از فعالان کمپین ها و همچنین رای دهندگان ترغیب کرده است.
XS
SM
MD
LG