لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

طالبان می گوید مذاکرات صلح بی فایده خواهد بود


هیات هایی از افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در حال مذاکره برای یافتن نقشه راه صلح با طالبان- کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل- فوریه 2016
هیات هایی از افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در حال مذاکره برای یافتن نقشه راه صلح با طالبان- کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل- فوریه 2016

طالبان افغانستان چشم انداز مذاکرات صلح با دولت کابل را با ابهام بیشتری روبرو کرده است.

طالبان روز شنبه در بیانیه ای به زبان پشتو که برای صدای آمریکا فرستاد گفت رهبری این گروه هنوز در مورد گفت و گوهای صلح با دولت افغانستان تصمیم نگرفته است زیرا معتقد است تا نیروهای خارجی کشور را ترک نکنند، تحریم ها بر رهبران طالبان لغو نشود، و زندانیان طالبان آزاد نشوند، چنین کوششی بی ثمر خواهد بود.

در بیانیه گفته می شود حملات شبانه در افغانستان هنوز ادامه دارد، نیروهای تازه نفس آمریکا به جبهه اعزام شده اند و نیروهای افغان نیز عملیات را گسترش داده اند.

بیانیه فوق که می گوید در پرتو چنین تحولاتی هر مذاکره ای بی معنا خواهد بود، عملا هر امیدی را برای از سرگرفته شدن مذاکرات در آینده ای نزدیک ار بین می برد.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان روز جمعه ابراز امیدواری کرد مذاکرات ظرف چند روز آغاز خواهد شد.

اما یک مقام امنیتی پاکستان که با کوشش های اسلام آیاد برای ترغیب دفتر طالبان در قطر به اعزام نماینده ای آشنا است، گفت "تاکنون موفقیتی به دست نیامده است."

او یاد آور شد مذاکرات در این هفته صورت نمی گیرد زیرا "در طرف طالبان کسی موافقت نکرده است به اسلام آباد بیاید."

انتظار می رود در مذاکرات چهارجانبه دیپلمات هایی از افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا، و نیز نمایندگان طالبان حضور داشته باشند.

روز جمعه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس ویدیوئی با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان، بر حمایت آمریکا از روند صلح، که به گفته او "خشونت را کاهش می دهد و ثبات بادوام در افغانستان و در منطقه را ممکن می سازد" تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG