لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

قتل نیروهای امنیتی پاکستان توسط طالبان


یکی از اعضای کمیته مذاکره کننده طالبان با دولت پاکستان در لاهور، ۱۵ فوریه ۲۰۱۴
یکی از اعضای کمیته مذاکره کننده طالبان با دولت پاکستان در لاهور، ۱۵ فوریه ۲۰۱۴

انتشار این خبر سبب شد که نواز شریف نشست مشترک نماینده دولت با میانجیانی از سوی طالبان پاکستان را لغو کند.

شبه نظامیان طالبان در پاکستان می گویند ۲۳ تن از نیروهای امنیتی را که در اسارت آنها بودند، کشته اند.
اگر این ادعای طالبان صحت داشته باشد، ضربه ای مهلک به روند گفت و گوهای صلح خواهد بود که با هدف پایان دادن به فعالیت سالیان طولانی شبه نظامیان در پاکستان در حال انجام بود.

سخنگویان شاخه ای از طالبان پاکستان گفته اند که کشتار چندین تن از نیروهای ارتش پاکستان که طبق آنچه طالبان شب گذشته اعلام کرده اند، طی هفته اخیر انجام شده، به تلافی کشته شدن چندین شبه نظامی طالبان انجام گرفته که طی هفته گذشته توسط دولت پاکستان کشته شدند.

انتشار این خبر سبب شد که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، ساعاتی پیش از انجام دیدار یک گروه نماینده دولت با میانجیگرانی که از سوی طالبان پاکستان قرار بود به گفت و گو بنشینند، این نشست را لغو کند.

عمر خالد خراسانی، رهبر یکی از شاخه های طالبان در شمال غرب پاکستان، به صدای آمریکا گفته است که طرفدار انجام گفت و گوهای صلح است اما اگر دولت پاکستان در آینده بخواهد شبه نظامیان وابسته به گروه وی را بکشد، روند مذاکرات نمی تواند ادامه یابد یا به ثمر بنیشیند، زیرا آتش بس ضرورت و پیش شرط پیشرفت هر گونه مذاکره ای در این باب است. خراسانی در ادامه گفت و گویش با صدای آمریکا گفته است که شرط آتش بس باید رعایت شود اما این دولت پاکستان است که باید ابتدا آتش بس را اجرا کند و تنها در این صورت است که طالبان نیز به آتش بس احترام خواهند گذارد.
برخی دیگر از ناظران و تحلیلگران معتقدند که روند گفت و گوهای صلح تنها در صورتی قابل پیگیری است و احتمال موفقیت دارد که کارشکنی هایی که انجام می شود توسط بدنه اصلی طالبان نباشد و عوامل و گروه هایی که اثر چندانی بر تصمیم گیری های طالبان ندارند، در این خصوص اظهار نظر کرده، یا خبری منتشر کرده باشند.
تحلیلگران بخش قبیله نشین شمال وزیرستان را به طور خاص بخشی حساس می دانند و برخی از آنان این منطقه را هسته مرکزی تروریسم بین المللی می خوانند و معتقدند که برقراری روند صلح تنها در صورتی میسر خواهد شد که این بخش تحت مهار باشد.
XS
SM
MD
LG