لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

نظر مثبت طالبان به گفتگوهای صلح پاکستان


مولانا سمیع الحق (راست) نماینده گروه طالبان در کنار عرفان صدیقی نماینده دولت پاکستان، در حال قرائت بیانیه مشترک گفتگوها
مولانا سمیع الحق (راست) نماینده گروه طالبان در کنار عرفان صدیقی نماینده دولت پاکستان، در حال قرائت بیانیه مشترک گفتگوها
گروه مذاکره کننده طالبان می گوید رهبران این گروه رویکرد مثبتی راجع به گفتگوهای صلح هفته گذشته با دولت پاکستان دارد. دولت پاکستان می گوید این گفتگوها تنها یک جنبه از خط مشی ضدتروریستی دولت را دربرمی گیرد.

مولانا یوسف شاه، عضو گروه مذاکره کننده طالبان هنگام بازگشت از منطقه عشیره نشین وزیرستان شمالی گفت واکنش مثبت رهبران طالبان پاکستان (موسوم به «شورا» یا ریش سفیدان) به دعوت دولت برای گفتگوها مایه دلگرمی اش شده. نمایندگان طالبان با هلیکوپتر به منطقه دوردست وزیرستان، و همچنان به پیشرفت گفتگوها امیدوار است.

مولانا یوسف شاه با هلی کوپتر به مناطق عشیره نشین رفت تا واکنش شبه نظامیان را نسبت به گفتگوی صلح پیشنهاد شده دریابد.
او گفت هنگام مذاکرات با شبه نظامیان هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا بر فراز منطقه در پرواز بودند.

او پاسخ کامل طالبان درباره شروط دولت پاکستان برای انجام گفتگوهای رسمی را فاش نکرد. یکی از شروط این است که گفتگوهای رسمی باید در چارچوب قانون اساسی فعلی پاکستان برگزار شود؛ و فقط به شورش در منطقه شمال غربی پاکستان بپردازد.
رسانه های محلی می گویند شبه نظامیان درخواستهای خود را مطرح کرده اند و از جمله خواهان اجرای قوانین شریعت در پاکستان هستند.

مشخص نیست که دور بعدی دیدار گروههای مذاکره کننده دولت و طالبان پاکستان چه موقع خواهد بود.
سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی پاکستان گفت این گفتگوها بخشی از تصویر پیچیده ای از خشونت شبه نظامیان در پاکستان به شمار می رود.

به رغم تلاش های دولت پاکستان، خشونت ها در کشور همچنان با شدت ادامه دارد.

در روزهای شنبه و یکشنبه، شورشیان سه خط لوله انتقال گاز را در جنوب غرب پاکستان منفجر کردند. در بندر کراچی، مردان مسلح ۸ نفر را کشتند و یک بمبگذار انتحاری در شهر پیشاور در شمال کشور، جان ۴ نفر را گرفت
XS
SM
MD
LG