لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

دولت افغانستان حملات علیه طالبان را گسترش می دهد


در افغانستان، در حالی که جنگ از آغاز هجوم بهاری شورشیان شدت گرفته است، نیروهای دولتی در ۱۸ استان به عملیاتی علیه طالبان دست زده اند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع افغانستان روز شنبه در اطلاعیه ای گفت عملیات، با پشتیبانی نیروی هوایی و توپخانه، برمناطقی که در آنها شورشیان نیروهای دولتی را به چالش گرفته اند، متمرکز بوده است.

اطلاعیه حاکی است هشت رزمنده ضددولتی، شامل شش نفر از گروه دولت اسلامی، طی ۲۴ ساعت گذشته در شرق افغانستان کشته شده اند، شش سرباز نیز از پای در آمدند.

طالبان که مذاکرات صلح را در حالی که سربازان خارجی در افغانستان باقی هستند رد کرده است، روز ۱۲ آوریل آغاز حمله بهاری را اعلام کرد و وعده داد به حملات گسترده علیه قرارگاه های دولت و نیز انفجارهای انتخاری و ترورهای هدفمند دست بزند.

رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان به خبرنگاران گفت طالبان با هدف تضعیف روحیه و کاهش اعتماد مردم به دولت یک "جنگ روانی" به راه انداخته است، اما موفق نخواهد شد.

مقامات امنیتی می گویند رئیس جمهور اشرف غنی که از نبود پیشرفت در مذاکرات صلح و حملات فزاینده طالبان به ستوه آمده، به نیروهای نظامی دستور داده است حمله کنند.

اشرف هفته پیش در سخنانی در پارلمان، طالبان را تروریست نامید و گفت انتقام کشته شدن افغان ها را خواهد گرفت.

رویترز می گوید نیروهای دولتی هجوم طالبان در شهر قندوز را دفع کرده اند، و به نظر می رسد وضع را در ولایت هلمند تثیبت کرده اند، با این حال نبردهای سنگین پراکنده در هر دو منطقه ادامه دارد، و مقامات دولت و ناتو می گویند آنها نبرد سخت تری را انتظار دارند.

XS
SM
MD
LG