لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

طالبان افغانستان به داعش هشدار داد


طالبان نسبت به مداخله در افغانستان، به رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) هشدار داده است.

گروه داعش هرگز رسما اعلام نکرده است که در افغانستان حضور دارد، اما در پی فرار اعضای طالبان و گزارش های زد و خورد با طرفداران داعش، بر هراس از گسترش فعالیت های آن در افغانستان افروده شده است.

بنا به گزارش ها، ملا اختر محمد منصور، جانشین رهبر طالبان، روز سه شنبه در نامه ای به ابوبکر البغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» تاکید کرد که «جهاد علیه آمریکاییان و متحدان آنها باید زیر یک پرچم و یک رهبری صورت گیرد» و می افزاید «امارت اسلامی {طالبان} کثرت صفوف جهادی را به نفع جهاد یا مسلمانان نمی داند.»

در نامه، که به زبان های پشتو، اردو، عربی و دری در وبگاه طالبان منتشر شده است، گفته می شود «تصمیمات شما که از راه دور گرفته می شود موجب خواهد شد داعش حمایت علما و مجاهدین را از دست بدهد، و امارت اسلامی برای دفاع از دستاوردهای خود ناچار خواهد بود واکنش نشان دهد.»

تحلیلگران می گویند نامه ناراحتی فزانیده در داخل طالبان در باره قبول نفوذ و محبوبیت داعش در رده های طالبان را نشان می دهد. مقامات طالبان در ماه های اخیر شاهد فرار افراد گروه بوده اند، و برخی از شورشیان ظاهرا پرچم داعش را جانشین پرچم طالبان کرده اند.

احمد سعیدی، مولف و تحلیلگر مقیم کابل، به خبرگزاری فرانسه گفت «طالبان برای حامیان سنتی آن به یک فرمول مصرف شده شباهت دارد. طالبان چنین حالتی را می فهمد و بر نگرانی آن که به حاشیه کشانده شود افزوده می شود.»

عقیده بر این است دو گروه، که به ایدئولوژی های متفاوتی از اسلام سنی پای بند هستند، در جنوب افغانستان علیه یکدیگر صف آرایی کرده اند، و اغلب گزارش هایی از زد و خورد بین آنها منتشر می شود.

هفته پیش رسانه ها از زد و خورد های سخت بین طالبان و طرفداران داعش در شرق افغانستان و وارد آمدن تلفاتی به هر دو طرف خبر دادند.

ماه پیش، ژنرال جان کمپیل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت داعش در افغانستان یارگیری می کند، اما هنوز فعال نشده است.

پیشتر والی قندوز گفته بود داعش در شمال افغانستان حضور دارد.

XS
SM
MD
LG