لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

والی قندوز: داعش در شمال افغانستان حضور دارد


والی قندوز: داعش در شمال افغانستان حضور دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

والی قندوز در شمال افغانستان گزارش داده است که گروهی از پیکارجويان وابسته به داعش در افغانستان حضور یافته و فعالیت روزافزونی در این منطقه داشته اند.

محمد عمر صافی، والی قندوز در شمال افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری‌ها اعلام کرده است که طالبان به تازگی با از دست دادن مراکز فعاليت خود در مناطق عشيره‌نشين وزيرستان شمالی در پاکستان، برای ايجاد يک منطقه امن ديگر در افغانستان و ترويج ديدگاه‌های افراطی با شبه نظاميان وابسته به داعش همکاری می‌کند.

این مقام افغان گفت: «آنها دیگر جايی در وزيرستان شمالی ندارند، چون ارتش پاکستان آنها را به طور جدی به طرف افغانستان عقب می راند، در نتيجه هم اکنون خط مشی‌های مختلفی را می‌آزمایند.»

به گفته والی قندوز، طالبان به تازگی علاوه بر تغيير تاکتيک‌های مسلحانه و شيوه‌های تهاجمی‌اش از «حمله و گريز» به «محاصره و اشغال» در حال ائتلاف با ساير تشکل‌های افراطی منطقه از جمله «جنبش اسلامی ازبکستان» يا «آی ام يو» است.

محمد عمر صافی اضافه کرد که هدف طالبان اشغال ۲۴ ساعته ولایت قندوز بود، اما به گفته او آنها به دلیل مقاومت نیروهای امنیتی افغانستان ناکام ماندند.

جنبش اسلامی ازبکستان سابقه فعاليت و همکاری طولانی با طالبان و القاعده دارد و گفته می شود، از سال گذشته با داعش هم وارد پيمان ائتلاف شده است.

در حال حاضر، گزارش‌ها از تکثير و حضور رو به رشد داعش در شمال افغانستان حکايت دارند.

محمد عمر صافی می گويد، داعش پرچم سياه خود را نزديک روستاهای افغانستان نصب کرده و در ميان کشته شدگان آنها تعداد زيادی اتباع خارجی، از ترکيه، چچن، ازبکستان، تاجيکستان، و قرقيزستان هم وجود دارند.

در عين حال، يک منبع اطلاعاتی غربی بدون افشای نام خود به خبرگزاری‌ها گفته است، ابعاد حضور داعش در شمال افغانستان هنوز مشخص نشده است.

فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان نیز پیشتر گفته بود که گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) فعالانه به یارگیری در افغانستان پرداخته، اما هنوز در آنجا فعال نشده است.

از سوی دیگر، اسدالله، فرمانده نیروهای محلی نیز گفته است که نهادهای ولايتی از آنها درخواست کمک کرده‌اند و در حال حاضر حدود يکهزار نفر از اين افراد در منطقه مرتب در حال گشت‌زنی هستند.

طالبان از زمان سرنگونی رژيم خود در سال ۲۰۰۱ مشغول جنگی بی‌وقفه در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG