لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۸

ملاقات پنهانی مقامات افغان با فرمانده طالبان


مقامهای افغان از دیدارنمایندگان دولت افغانستان با یک عضو رده بالای طالبان در زندان وی در پاکستان خبر داده اند .این به گفته آنها، گام کوچکی درمسیرآغاز گفتگوهای متوقف مانده صلح با گروههای شورشی است.

تایید ملاقات پنهانی مقامات افغان با فرمانده شماره ۲ طالبان در سلول زندان او در پاکستان با امید گشایشی در گفتگوهای صلح با شورشیان، در پایان هفته خونینی در افغانستان اعلام شد که نشان دهنده میزان بی ثباتی کشور است.

هرچند که هدف ناتو پس از یک دهه پیکار علیه شورشیان تحویل مسولیت امنیتی به نیروهای محلی در پایان ۲۰۱۴ است.

پاکستان که اغلب دیده شده تمایلی به همکاری درصلح افغانستان با طالبان ندارد ، به فرستادگان دولت افغانستان اجازه ملاقات با ملا عبدالغنی برادر را داد که در ۲۰۱۰ در پاکستان دستگیر شد.

ملا عبدالغنی برادر مهره دست راست ملا محمدعمر بود که از نفوذ و اعتبار در دایره طالبان برخوردار است. او از تاریخ دستگیری طی یک عملیات مشترک سیا و سرویس جاسوسی پاکستان در کراچی زندانی است.

رحمان مالک وزیر کشور پاکستان گفت ما کاملا با افغانستان در روند صلح همکاری و کمک میکنیم.

یک مقام شورای صلح افغانستان بدون ارایه جزییات ملاقات را تایید کرد ولی گفت اعضای شورا جزو گروه فرستادگان نبودند.

این تدبیر سیاسی زمانی روی میدهد که طالبان به حملات علیه نیروهای افغان و نیروهای ائتلاف و غیرنظامیان در افغانستان ادامه میدهند.

در آخرین حمله دوشنبه یک عضو شورای صلح ولایتی تخار و سه تن دیگر دربرخورد بمب به خود روی آنها کشته شدند.

یکشنبه انفجار بمب کنارجاده ای در ولایت شرقی لغمان ، فرماندار منطقه وسه تن محافظ وی را کشت وشنبه در جنوب، حمله و تیراندازی طالبان به یک پست بازرسی پلیس، دو پلیس و دو غیر نظامی را قربانی گفت.

یک پلیس افغان هم در غرب افغانستان بر روی همقطارانش آتش گشود و ۱۱ تن از آنها را کشت.
XS
SM
MD
LG