لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

دیدار سفیر تایوان در آمریکا با مایک جانسون؛ چین اعتراض کرد


مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (راست) و الکساندر یویی، سفیر غیررسمی تایوان در ایالات متحده.
مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (راست) و الکساندر یویی، سفیر غیررسمی تایوان در ایالات متحده.

دیدار سفیر غیررسمی تایوان در ایالات متحده با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اعتراض چین را برانگیخت.

آمریکا به‌رغم فقدان روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان، که چین آن را قلمرو خود می داند، مهم ترین حامی بین‌المللی و تامین کننده تسلیحات تایوان است.

الکساندر یویی، ماه گذشته به عنوان سفیر غیررسمی تایوان در ایالات متحده منصوب شد. او جایگزین هسیائو بیخیم شد که اکنون نامزد تصدی معاونت ریاست جمهوری تایوان است.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی دولت چین به خبرنگاران گفت: قانونگذاران ایالات متحده باید «از ارسال سیگنال اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب تایوان خودداری کنند و نباید به هیچ وجهدر انتخابات تایوان مداخله کنند.»

همزمان، یک مقام ارشد دولت جو بایدن روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده در پیامی روشن به چین گفته که با هرگونه دخالت یا نفوذ خارجی در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آتی تایوان مخالف است.

وزارت امور خارجه تایوان گفت یویی از کنگره ایالات متحده برای حمایت بلندمدت و فراحزبی از تایوان و تعهد به تقویت دفاعی جزیره قدردانی کرده است.

چین در اوت ۲۰۲۲ پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه، مانورهای جنگی را در اطراف تایوان ترتیب داد.

چین به طور معمول به هر نوع تماس رسمی بین مقامات تایوانی و ایالات متحده اعتراض می کند و می گوید که مداخله در امور داخلی چین است. پکن می گوید تایوان حساس‌ترین و مهم ترین موضوع در روابط چین و ایالات متحده است.

دولت تایوان با ادعای حق حاکمیت چین مخالف است و می گوید جمهوری خلق چین هرگز بر این جزیره حکومت نکرده است و حق ندارد در مورد سرنوشت آن دخالت یا آن را کنترل کند، زیرا فقط مردم تایوان می توانند این کار را انجام دهند.

XS
SM
MD
LG