لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

تایوان «۴۰ هواپیمای جنگی چین» را در منطقه دفاع هوایی خود شناسایی کرد


وزارت دفاع تایوان روز پنجشنبه اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۴۰ فروند هواپیمای نیروی هوایی چین را در حین ورود به منطقه دفاع هوایی این جزیره شناسایی کرده است.

بر اساس نقشه‌ای که این وزارتخانه ارائه کرد، حداقل چهار فروند از این هواپیماها از خط میانی تنگه تایوان در شمال غربی جزیره عبور کردند، اما سایر هواپیماها عمدتاً به سمت جنوب تایوان و کانال باشی پرواز کردند.

تایوان روز دوشنبه این هفته هم اعلام کرده بود ۳۹ هواپیمای جنگی چین و یک ناو هواپیمابر را در نزدیکی این جزیره شناسایی کرده است.

در سال‌های اخیر، پکن فشار نظامی و سیاسی بر تایوان را تشدید کرده است به طوری که ناوها و هواپیما‌های جنگی را به سمت آن می‌فرستد.

در مقابل، آمریکا همواره از تایوان حمایت کرده است و دولت جو بایدن کمتر از بیست روز قبل در نامه‌ای که در اختیار کنگره قرار داد، تائید کرد که کمک نظامی به تایوان در چارچوب برنامه «کمک ویژه برای کشورهای مستقل» صورت می‌گیرد.

دولت‌های قبلی در آمریکا به تایوان تسلیحات فروخته بودند اما این نخستین بار است که آمریکا در قالب برنامه «کمک ویژه برای کشورهای مستقل» قصد فروش تسلیحات به تایوان را دارد.

چین از نزدیکی آمریکا و تایوان خشنود نیست و بارها اعتراض خود را اعلام کرده است. چین تایوان را یک استان خودمختار جدا شده از خاک اصلی خود می‌داند ولی تایوان خود را جزیره مستقلی می‌داند. تنها ۱۳ کشور تایوان را به عنوان یک کشور مستقل می‌شناسند.

آمریکا در چند دهه گذشته به سیاست «چین واحد» پایبند بود اما در چند سال اخیر،‌ اعضای کنگره سفرهایی به تایوان داشتند و خواستار حمایت نظامی از تایوان شدند.

XS
SM
MD
LG