لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

فیلمسازان تایوانی برندگان بزرگ جشنواره منطقه ای فیلم اسب طلایی شدند


فیلمسازان تایوانی برندگان بزرگ جشنواره منطقه ای فیلم اسب طلایی شدند
فیلمسازان تایوانی برندگان بزرگ جشنواره منطقه ای فیلم اسب طلایی شدند

جشنواره منطقه ای فیلم اسب طلایی، ویژه فیلمهایی چینی زبان که هرساله در ماه نوامبر یا دسامبر در تایپه پایتخت تایوان برگزار می شود روز شنبه برندگان امسال خود را اعلام کرد. باوجود شرکت فیلمهای مطرح از هنگ کنگ، جمهوری خلق چین در کنار فیلمهای تایوانی اما برندگان این دوره از جشنواره از تایوان بودند.

تراژدی «هنگامه عاشقی» که روایتگر زندگی چهار زن تایوانی ست، برنده بهترین فیلم سال شد. این فیلم کم هزینه که ساخته چانگ تسو چی کارگردان تایوانی ست در رقابت با فیلم «محافظان و سوءقصد» برنده اسب طلایی جشنواره شد.

بهترین کارگردانی امسال نیز به «چونگ مونگ هونگ» کارگردان تایوانی رسید که فیلم «پرتره چهارم» را ساخته بود. فیلم «پرتره چهارم» روایتگر زندگی کودکی ست که با نقاشی جهان درونی خود را آشکار می کند.

«ایتان جوانگ» بازیگر مرد تایوانی نیز برای بازی در نقش یک گانگستر در فیلم «مونگا» شایسته دریافت بهترین بازیگرمرد سال شد.

تایوانی ها که کارگردان برجسته ای همچون انگ لی را به جهان سینمای امروز ارائه کرده اند، نشان داده اند لااقل در ساخت فیلم و هنر سینما از رقیب سخت قدرتمند خود یعنی جمهوری خلق چین جلو هستند.

کارشناسان سینمای چین می گویند دلیل این عقب ماندگی سینمای جمهوری خلق چین آن است که این سینما هنوز گرفتار کلیشه های برآمده از اندیشه های حزبی ست و سینماگران چینی هنوز نتوانسته اند سانسور و کلیشه های رایج و قدیمی ایدئولوژیک را از سر سینمای این کشور دور کنند.

XS
SM
MD
LG