لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

آمريکا صدور روادید موقتی محافظتی برای شهروندان سوری را بررسی می کند


آمريکا صدور روادید موقتی محافظتی برای شهروندان سوری را بررسی می کند
آمريکا صدور روادید موقتی محافظتی برای شهروندان سوری را بررسی می کند

در حالی که به نظر نمی رسد خشونت ها در آینده چندان نزدیکی در سوریه پایان گیرد شهروندان سوری که در ایالات متحده به سر می برند نگران آن هستند که با پایان گرفتن روادیدشان باید به کشور خود بازگردند.

دولت آمریکا اعطای یک ویزای موقتی محافظتی ویژه به شهروندان سوری را بررسی می کند که با آن ویزا آنان خواهند توانست تا زمانی که در کشورشان ثبات برقرار نشده، در آمریکا باقی بمانند.

در حالی که شهروندان آمریکایی سوری تبار، علیه حکومت بشار اسد در واشنگتن دست به تظاهرات زدند بسیاری از آنان نگران بستگان و دوستان سوری خود هستند که با انقضای روادیدشان مجبور به بازگشت به سوریه هستند.

نصیب نولاتی، دانشجوی سوری، می گويد: خیلی از سوری ها که من می شناسم می ترسند که برگردند و نمی دانند چه کنند. نه تنها نگران شرایط سوریه هستند بلکه نگران وضعیت اقامت خود در آمريکا هستند.

احتمال می رود دولت ایالات متحده به این شهروندان سوریه که اکنون با ویزاهای گوناگون در آمریکا به سر می برند روادید موقتی محافظتی اعطا کند. اگر اعطای این ویزا به تصویب برسد شهروندان سوری خواهند توانست تا زمانی که سوریه به ثبات و امنیت بازگردد، در آمریکا باقی بمانند.

شش سناتور دموکرات در نامه ای به باراک اوباما خواستار این روادید محافظتی برای شهروندان سوری شده اند. این سناتورها می گویند مجبور کردن شهروندان سوریه به بازگشت به کشورشان مخالف نقش سنتی آمریکا است - کشوری که پناهگاه کسانی است که از سرکوب می گریزند.

عابد ایوب، از کمیته ضدتبعیض آمریکاییان عرب تبار، می گويد: اوضاع انسانی در سوریه بسیار بد است و مجبور کردن مردم به برگشتن غیرانسانی است. نمی توانیم جان این افراد را به خطر بیاندازیم.

دولت ایالات متحده می گوید حدود ۳۰۰۰ شهروند سوری با روادیدهای گوناگون در آمریکا به سر می برند و برای آنان این ویزای موقتی تفاوت مرگ و زندگی است.

XS
SM
MD
LG