لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

بررسی قعطنامه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد


بررسی قعطنامه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد
بررسی قعطنامه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد

در شرایطی که شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را مورد بررسی قرار می دهد که به هدف پایان دادن به بحران سوریه تدوین شده است و مورد حمایت ماموریت کوفی عنان، فرستاه ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب قرار دارد، بان کی مون، دبیر کل این سازمان بار دیگر درخواست خود برای پایان دادن به خشونت در سوریه را تکرار کرده است.

آقای بان در کنفرانسی در جاکارتا گفت جهان باید برای بهبود وضعیت در سوریه قدم بردارد.

وی گفت: «ما نمی دانیم این رویدادها به کجا می انجامند، اما می دانیم که همه ما مسئولیت داریم تا به هدف یافتن یک راهکار برای معضلی با چنین عظمت و در شرایطی چنین دشوار و بحرانی که از احتمال دارد پیامدهای بسیار جدی و خطرناکی برای منطقه و جهان داشته باشد، قدمی برداریم.»

در نسخه ای از پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، از ماموریت عنان برای پایان دادن به همه خشونتها و دسترسی به نقاط مختلف این کشور برای ارسال کمکهای بشردوستانه و همکاری برای گذار سیاسی به رهبر دولتمردان سوریه «به طور کامل حمایت» شده است.

در این قطعنامه همچنین از آقای عنان خواسته شده است تا پس از آن چه که شورای امنیت برداشتن «قدمهای مناسب بیشتر» نامیده است، نتیجه مذاکرات خود را «در اسرع وقت» به این شورا گزارش دهد.

شورای امنیت، پیش نویس این قطعنامه را تحت شرایطی تدوین کرده که به «روش سکوت» معروف است. اگر هیچ یک از اعضای این شورا تا ۹ صبح به وقت نیویورک که ضرب الاجل تعیین شده است، نظر مخالفی ارائه ندهد، قطعنامه بدون رای گیری تصویب خواهد شد.

عنان روز یکشنبه گروهی متشکل از ۵ کارشناس بین المللی را به سوریه اعزام کرد تا بین نیروهای دولت و گروههای شورشی که قیام علیه حاکمیت ۱۱ ساله پرزیدنت بشار اسد را به عهده داشته اند، آتش بس برقرار کند.

آقای عنان در اوایل ماه جاری طرح صلح خود را با آقای اسد مطرح کرد، اما از آن زمان تاکنون به ندرت اظهارنظر کرده است.

فعالان سوریه می گوید نیروهای دولتی روز سه شنبه چندین منطقه تحت کنترل مخالفان را گلوله باران کردند. این گلوله باران در حمص، حماء و نقاط دیگر حداقل ۱۰ کشته به جای گذاشت. آنها می گویند یک سرباز نیز در جنوب سوریه کشته شده است.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داد که ۷ نیروی امنیتی که به دست نیروهای شورشی کشته شده بودند، روز سه شنبه به خاک سپرده شدند.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، حداقل ۸۰۰۰ نفر در سرکوب خشونت بار دولت اسد علیه قیام مردمی کشته شده اند. اعتراضهای مردمی به صورت اعتراضهای مسالمت آمیز آغاز شدند و با جدا شدن نیروهای ارتش و حمله آنها به نیروهای هوادار اسد که غیرنظامیان را سرکوب می کردند، این ناآرامیها چهره نظامی به خود گرفتند.

XS
SM
MD
LG