لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه: حکومت اسد و مخالفان بر سر تهیه پیش‌نویس قانون اساسی توافق کردند


گیر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در حال صحبت کردن طی دیدار با سرگی لاورف، وزیر خارجه روسیه، در مسکو، روسیه، ۳۱ تیر ۱۴۰۰
گیر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در حال صحبت کردن طی دیدار با سرگی لاورف، وزیر خارجه روسیه، در مسکو، روسیه، ۳۱ تیر ۱۴۰۰

گیر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، روز یکشنبه از موافقت رؤسای مشترک حکومت سوریه و مخالفان در «کمیته قانون اساسی سوریه» برای آغاز فرایند تهیه پیش‌نویس یک قانون اساسی جدید خبر داد.

این کمیته متشکل از ۴۵ نماینده دولت، مخالفان، و جامعه مدنی با هدف تدوین قانون اساسی زمینه‌ساز برای انتخابات تحت نظارت سازمان ملل متحد خواهد بود.

آقای پدرسون در ژنو به خبرنگاران گفت در ششمین دور گفت‌وگوهای میان دولت سوریه و مخالفان، «اصول و قواعدی روشن» به بحث گذاشته خواهد شد، اما توضیحات بیشتری در این باره ارائه نداد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز با انتشار یک توئیت ضمن استقبال از تلاش‌های آقای پدرسون برای گرد هم آوردن روسای مشترک کمیته قانون اساسی سوریه به منظور هموار کردن راه برگزاری ششمین دور آن کمیته، نوشت:‌ «همه باید برای پیشبرد راه حل سیاسی مشخص‌شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازنده عمل کنند.»

آقای پدرسون در ژانویه سال جاری گفته بود نمایندگان بشار اسد پیشنهادهای او و مخالفان دولت برای پیشبرد فرایند صلح را رد کرده‌اند.

اما به گفته دیپلمات‌های غربی، روسیه در هفته‌های اخیر دمشق را به انعطاف‌پذیری بیشتر در مذاکرات سوق داده و گیر پدرسون نیز طی ماه‌های اخیر دو بار از مسکو بازدید کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، ٢١ مهر در یک کنفرانس خبری مشترک با همتایان اسرائیلی و اماراتی خود در واشنگتن درباره سوریه گفته بود تا زمانی که پیشرفتی برگشت‌ناپذیر در زمینه راه حل سیاسی در سوریه حاصل نشود، ایالات متحده قصد ندارد که از تلاش‌های مختلف برای عادی‌سازی روابط با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت کند.

XS
SM
MD
LG