لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

روی‌خوش جهان عرب به‌ رئیس جمهوری سوریه؛ اسد وارد امارات شد


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه (چپ) در کنار شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی. یکشنبه ابوظبی ١٩ مارس ۲۰۲۳
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه (چپ) در کنار شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی. یکشنبه ابوظبی ١٩ مارس ۲۰۲۳

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و همسرش اسما اسد روز یکشنبه در سفری رسمی وارد امارات متحده عربی شدند.

بشار اسد که سال گذشته نیز در اولین سفر رسمی خود به یک کشور عرب از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، به امارات رفته بود این بار با استقبال مفصل‌تری مواجه شد و هواپیمای او با اسکورت جنگنده‌های اماراتی وارد خاک این کشور شد.

او در بدو ورود به ابوظبی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی دیدار کرد و هنگام ورود او به کاخ سلطنتی، به نشانه احترام چند گلوله توپ شلیک شد.

طبق اعلام دفتر ریاست جمهوری سوریه، اسما اسد در اولین سفر رسمی‌اش به همراه بشار اسد به خارج از سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی، با شیخه فاطمه بنت مبارک، مادر شیخ محمد بن زاید آل نهیان، دیدار خواهد کرد.

عربستان سعودی، قطر، و امارات متحده عربی، پیشتر از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کردند. اما ابوظبی طی سال‌های اخیر و به‌رغم مخالفت‌های آمریکا، روابط دوجانبه با دولت سوریه را احیا کرده است.

عربستان سعودی نیز با گشودن دروازه دیپلماسی به منظور گفت‌وگوی احتمالی با دمشق به‌ویژه در زمینه مسائل بشردوستانه می‌گوید یک اجماع عربی در حال ظهور است که منزوی کردن بشار اسد کارساز نبوده است.

جنگ داخلی سوریه موجب کشته شدن بیش از نیم میلیون شهروند سوری، ویرانی بخش عمده‌ای از زیرساخت‌ها، و آواره‌شدن میلیون‌ها نفر در داخل و خارج این کشور شده است.

XS
SM
MD
LG