لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

کشته شدن بازیگر نوجوان سوری در حمله هوایی حلب


شهر حلب که زمانی مرکز تجاری سوریه محسوب می شد در جنگ های داخلی ۵ سال اخیر به ویرانی کشیده شده است.
شهر حلب که زمانی مرکز تجاری سوریه محسوب می شد در جنگ های داخلی ۵ سال اخیر به ویرانی کشیده شده است.

یک نوجوان سوری ساکن شهر حلب که به خاطر ایفای نقش در نمایشی تلویزیونی در این شهر محبوب شده بود، در اثر برخورد یک موشک به خودروی حامل او کشته شد.

قوصی آبتینی، ۱۴ ساله، در یک برنامه کمدی که از یکی از ایستگاه های محلی تلویزیون حلب وابسته به اوپوزیسیون پخش می شد و بازیگران آن همه نوجوان بودند، نقش ایفا می کرد.

این برنامه تلویزیونی که در سال ۲۰۱۴ آغاز به پخش کرد و ۳۰ سری ده دقیقه ای از آن تولید شد، نگاهی امیدوارانه می اندازد به زندگی روزمره ساکنان شهر حلب که هر روز باید با مشکلاتی چون قطع آب و برق، اختلاف نظر میان مخالفان، و خشونت و بمباران از سوی دولت اسد سروکله بزنند.

قوصی که یکی از نقش های اصلی این سریال را بازی می کرد، در ماه ژوئیه و در حالی که داخل یک خودرو قصد فرار از حلب را داشت، هدف یک موشک ارتش اسد قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

هنگامی که اولین مخافت ها علیه دولت اسد در سال ۲۰۱۱ شروع شدند، قوصی آبتینی تنها ۱۰ سال داشت و بر روی شانه برادر بزگترش در راهپیمایی ها علیه دولت شرکت می کرد. او در تعدادی از مصاحبه ها مخالفت خود علیه دولت اسد را بیان و تخریب ها و خشونت های دولت در حلب را توصیف می کرد.

طی آخرین بمباران های حلب توسط دولت اسد، پدر قوصی مجروح و مجبور به استفاده از صندلی چرخدار شد. در ماه ژوئیه بود که پدر او تصمیم گفت فرزندانش را به خارج از حلب بفرستد که طی آن خودروی قوصی مورد حمله قرار گرفت و او را کشت.

در مراسم خاکسپاری او پدرش پلاکارتی در دست داشت که می گوید: "قوصی، فرزند حلب، قهرمان کوچک. تو رژیم را با هنر خود ترساندی و آنها نیز تو را کشتند."

XS
SM
MD
LG