لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

گزارش: گروه های اپوزيسيون سوريه در استانبول بيانيه ای منتشر کردند


گزارش: گروه های اپوزيسيون سوريه در استانبول بيانيه ای منتشر کردند
گزارش: گروه های اپوزيسيون سوريه در استانبول بيانيه ای منتشر کردند

اعضای گروه های اپوزيسيون سوريه از بشار اسد خواسته اند سرکوب خشونت بار معترضانی را که در طغيان مردمی عليه حاکميت ۱۱ ساله وی به خيابان ها ريخته اند، خاتمه دهد.

اعضای گروه های اپوزيسيون سوريه با صدور بيانيه ای در استانبول ترکيه از بشار اسد خواسته اند از توسل به خشونت در سرکوب معترضان ضددولتی اجتناب کند. ملهم الدروبی، از اعضای گروهای اپوزيسيون سوريه، در يک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول گفت: «مردم سوريه حق دارند همچون مردم همه کشورهای جهان، آزادانه و با برخورداری از کرامت انسانی، زندگی کنند. خونريزی در سوريه بايد بلافاصله متوقف شود. شکنجه و بازداشت های خودسرانه بايد خاتمه يابد.»

آيان اوگان، يکی از سازمان دهندگان جلسه گروه های اپوزيسيون سوريه در ترکيه، ضمن ابراز نگرانی از وقايع سوريه گفت: «مردم ترکيه خاموش نخواهند ماند. ما از وقايع سوريه نگرانيم و اگر سير رويدادها همچون گذشته به پيش برود، ما به عنوان مردم ترکيه و پشتيبانان طرح استانبول، خاموش نخواهيم ماند. برای ما همچنان که قبلا گفته ام، خاورميانه منطقه مهمی است.»

اعتراض ها و انتقادات بين المللی عليه دولت بشار اسد که با تانک و گلوله به سرکوب خونين اعتراض های داخلی ادامه می دهد در حال افزايش است. به گزارش خبرگزاری ها ۳۰ تانک ارتش سوريه از بلندی های جولان در دمشق در نزديکی مرز اين کشور با اسراييل به سوی شهرهای جنوبی دوما و درعا منتقل شده اند. نيروهای امنيتی سوريه از زمان آغاز اعتراض های داخلی عليه حاکميت ۱۱ ساله بشار اسد، بيش از ۴۰۰ تن را کشته اند و به گفته فعالان حقوق بشر سوريه بيش از ۵۰۰ معترض مخالف دولت نيز بازداشت شده اند.

سوزان رايس، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، روز سه شنبه ضمن محکوم کردن خشونت های وحشيانه عليه معترضان در سوريه، گفت آمريکا مدارکی دال بر دست داشتن دولت ايران در اين سرکوب ها در اختيار دارد.

خانم رايس در ادامه افزود: «پرزيدنت اسد به جای گوش فرا دادن به مردم خود، مزورانه خارجيان را مقصر جلوه می دهد در حاليکه در همان حال در پی ياری طلبيدن از دولت ايران برای سرکوب شهروندان سوری است تا از همان تاکتيک های وحشيانه ای که رژيم ايران برای سرکوب متعرضان در کشور خود به کار برده، استفاده کند.»

سفير ايالات متحده در سازمان ملل، خشونت های بی رحمانه ای را که دولت سوريه عليه مردم خويش اعمال می کند منزجر کننده و اسفناک خواند و ضمن محکوم کردن اين اقدامات با شديدترين لحن از سوی دولت آمريکا گفت: «استفاده از خشونت بی حد و حصر، برای خاموش کردن صدای تظاهرکنندگان بايد بلافاصله پايان يابد.»

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، نيز قاطعانه توسل به خشونت از سوی ارتش سوريه را محکوم کرد. وزير امور خارجه آلمان از حمايت برلين از اعمال تحريم های پيشنهادی اتحاديه اروپا عليه سوريه خبر داد. آلمان از بشار اسد خواسته است از ادامه خشونت عليه معترضان داخلی خودداری کرده و آن هايی که مسئول کشتار مردم بوده اند را شناسايی کند.

در همين حال واشنگتن پست می نويسد دنيا با نگرانی ناظر سرکوب وحشيانه مردم سوريه توسط نيروهای دولتی آن کشور است، گزارش ها از کشته شدن بيش از چهار صد نفر در جريان شش هفته تظاهرات ضد دولتی حکايت دارد؛ سازمان ملل متحد، ايالات متحده و رهبران کشورهای اروپا وضعيت سوريه را غيرقابل پذيرش خوانده و آن را محکوم کرده اند، اما از اقدام عملی عليه دولت دمشق خبری نيست!

XS
SM
MD
LG