لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

استعفای دست کم ۲۲۸ نفر از اعضای حزب حاکم بعث سوریه


استعفای دست کم ۲۲۸ نفر از اعضای حزب حاکم بعث سوریه
استعفای دست کم ۲۲۸ نفر از اعضای حزب حاکم بعث سوریه

در اعتراض به سرکوب مرگبار معترضان دموکراسی خواه از سوی دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، دست کم ۲۲۸ نفر از اعضای حزب حاکم بعث در این کشور استعفا دادند.

گروهی شامل بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای حزب از استان درعا، روز چهارشنبه استعفا دادند. این استعفا نشان از خشم اعضای سابق حزب به حمله خونین نیروهای امنیتی به معترضان در این منطقه پر آشوب حکایت دارد.

پیش از این، دست کم ۲۸ نفر از اعضای حزب بعث در شهر بانیاس، استعفا داده بودند. آنان نیروهای دولتی و مردان مسلح حامی دولت را متهم کردند که به «شهروندان شریف» و همچنین به «خانه ها، مساجد و کلیسا ها» تیراندازی کرده اند.

استعا از حزب بعث، که از زمان کودتای ۱۹۶۳ در سوریه، حزب حاکم بر این کشور بوده است، تا یک ماه پیش غیر قابل تصور بود.

استقرار نظامیان روز چهارشبنه در شهر بانیاس و منطقه دوما در حاشیه دمشق، ادامه یافت. سربازان در درعا نیز موقعیت خود را تقویت کردند. درعا بدون برق، آب و راه های ارتباطی تلفنی به سر می برد.

فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا، پنج کشور در اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه سفرای سوریه را احضار کردند تا از دولت آقای اسد بخواهند سرکوب خشونت بار معترضان را متوقف کند.

مسوولان اتحادیه اروپا همچنین در حال بررسی اعمال تحریم های اقتصادی علیه سوریه هستند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد جلسه ویژه ای روز جمعه در مورد سوریه تشکیل می دهد.

اما تلاش کشورهای غربی برای تحت فشار گذاشتن آقای اسد روز چهارشنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، با به توافق نرسیدن اعضای این شورا در مورد بیانیه ای که خشونت ها علیه معترضان سوری را محکوم می کرد، شکست خورد. روسیه، چین و لبنان، در برابر این بیانیه مقاومت نشان دادند.

XS
SM
MD
LG