لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

گزارش: تظاهرات کودکان و نوجوانان پناهنده سوری عليه بشار اسد


گزارش: تظاهرات کودکان و نوجوانان پناهنده سوری عليه بشار اسد

کودکان و نوجوانان سوری که در يک اردوگاه پناهندگان در ترکيه به سر می برند روز چهارشنبه عليه بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، دست به تظاهرات زدند.

در حالی که فرار شهروندان سوری به ترکيه ادامه دارد وزير امور خارجه ترکيه می گويد کشور وی مشی خود مبنی بر بازگذاشتن مرزهای خود را به روی پناهندگان سوری، همچنان دنبال می کند.

در همين حال آخرين گزارش های رسيده حاکی از آن است که نيرو های امنيتی سوريه شهر معرة النعمان، در شمال آن کشور را محاصره کرده اند.

ده ها کودک و نوجوان که همراه با خانواده خود از سوريه گريخته و در اردوگاه موقتی پناهندگان در ييلاداغی ترکيه در نزديکی مرز دو کشور سکنی گزيده اند روز چهارشنبه با دادن شعار های ضد بشار اسد عليه رييس جمهوری سوريه دست به تظاهرات زدند. پليس ترکيه اين کودکان و نوجوانان را که با تظاهرات کوچک و پر سرو صدای خود توجه ساکنان اردوگاه را جلب کرده بودند، پراکنده کرد.

سرکوب شديد و خونين مخالفان بشار اسد در سوريه توسط نيرو های امنيتی آن کشور هزاران نفر را به سوی ترکيه فراری داده است. برآورد ها حاکی از آن است که تا روز سه شنبه حدود ۸۵۰۰ نفر در اردوگاه های موقتی ترکيه در نزديکی مرز دو کشور پناه گرفته اند و شمار پناهندگان هر روز افزايش می يابد.

اردوگاه های پناهندگان سوری در منطقه هتای در ترکيه بنا شده است. ناحيه ای که در نزديکی شهر جسر الشغور سوريه قرار دارد. اين شهر که در بيست کيلومتری مرز سوريه با ترکيه واقع است هفته گذشته به دليل تظاهرات مخالفان آقای اسد هدف حمله شديد نيرو های سوريه قرار گرفت.

ترکيه اردوگاه موقتی ديگری را نيز در نزديکی مرز خود با سوريه تدارک می بيند که توان مسکن دادن ده هزار نفر را دارد.

احمد داود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه، روز چهارشنبه در آنکارا اظهار داشت برغم اين که شمار پناهندگان سوری از آن چه دولت ترکيه انتظار داشت ده هزار نفر باشد فراتر می رود ترکيه شمار بيشتر پناهندگان سوری را پذيرا خواهد شد. احمد داود اوغلو گفت: «ما در سرنوشت و آينده مردم سوريه شريک هستيم و به هيچ عنوان در ها ر ا به روی خواهران و برادران سوری خود نمی بنديم و پس از اين که شمار آن ها به ده هزار نفر برسد ما پذيرايی از آن ها را متوقف نخواهيم کرد.»

وزير امور خارجه ترکيه افزود اگر شمار پناهندگان سوری بسيار افزايش يابد مساله پناهندگان به يک مشکل منطقه ای يا بين المللی تبديل خواهد شد.

از سوی ديگر حسن ترکمانی، فرستاده سوريه، که برای گفتگو در زمينه بحران پناهندگان در ترکيه به سر می برد اظهار داشت اقامت پناهندگان سوری موقتی است و آنان بزودی به کشور خود باز می گردند.

XS
SM
MD
LG