لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

ديپلمات های اروپايی از آوارگان سوری در جنوب ترکيه ديدن کردند


ديپلمات های اروپايی از آوارگان سوری در جنوب ترکيه ديدن کردند
ديپلمات های اروپايی از آوارگان سوری در جنوب ترکيه ديدن کردند

با ادامه سرکوب معترضان در سوريه، تعداد افرادی که از مرزهای شمالی آن کشور به ترکيه می گريزند افزايش می يابد.

روز چهارشنبه ديپلمات های اروپايی به استان هاتای در جنوب ترکيه سفر کردند تا از نزديک از اردوگاه آوارگان سوری در آن منطقه بازديد کنند.

صدها آواره سوری در مقابل در ورودی اردوگاه التی نوزو تجمع کردند و خواستار برکناری بشار اسد، رييس جمهوری سوريه شدند.

در پی آغاز ناآرامی ها در سوريه، بسياری از مرزهای شمالی آن کشور به ترکيه گريخته اند. بيش از ده هزار و هفتصد تن از شهروندان سوريه، خانه های خود را ترک کرده و به ترکيه پناه برده اند.

با ادامه ناآرامی ها و سرکوب مخالفان دولت سوريه بحران آوارگان نيز شديد تر می شود. مقام های آنکارا می گويند هم اکنون ده هزار نفر نيز در نزديکی مرز ترکيه در داخل خاک سوريه سکنی گزيده اند.

آوارگان سوری در چهار اردوگاه جای داده شده اند؛ مقام های ترکيه می گويند به آوارگان سه وعده غذا داده می شود.

روز سه شنبه آژانس آوارگان سازمان ملل گفت از هفتم ژوئن روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از شمال سوريه وارد ترکيه شده اند .

دولت دمشق خواستار بازگشت آوارگان به سوريه است و تاکيد می کند جان اين افراد در امان خواهد بود.

وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، از مقام های ترکيه خواسته است آوارگان سوری را قانع کنند تا به کشورشان بازگردند؛ آوارگان اما می گويند از ترس جانشان به سوريه بازنخواهند گشت.

روز دوشنبه بشار اسد نيز خواستار بازگشت آوارگان به سوريه شد. آقای اسد طی سخنانی از گفتگو و اصلاحات سياسی در کشور سخن گفت اما تنها چند ساعت پس از اظهارات وی، ده ها سوری با پای پياده به ترکيه گريختند.

عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه، در واکنشی منفی به سخنان بشار اسد گفت اظهارت رييس جمهوری سوريه کافی نبوده است. ناظران مسائل منطقه، سخنان عبدالله گل را آخرين نشانه دوری دولت آنکارا از دمشق قلمداد می کنند.

با ادامه سرکوب مخالفان دولت در سوريه، فشارهای بين المللی عليه دولت دمشق نيز افزايش می يابد. گروه های مخالف دولت برآورد می کنند از آغاز ناآرامی ها در ماه مارس، بيش از ۱۴۰۰ نفر توسط نيروهای دولت سوريه به قتل رسيده و نزديک به ده هزار نفر دستگير شده اند.

XS
SM
MD
LG