لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

موافقت اتحادیه اروپا با گسترش تحریم های سوریه


ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه
ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه

دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند اتحادیه موافقت کرده است تحریم ها علیه سوریه را گسترش دهد، و هفت نفر، از جمله سه ایرانی، را که به سرکوب قیام طرفداران دمکراسی ارتباط دارند، به فهرست تحریم ها اضافه کند. در این فهرست از بشار اسد رییس جمهوری نیز نام برده شده است.

دیپلمات ها روز چهارشنبه گفتند هفت نفر بر فهرست ۲۳ نفری و نهادی که هم اینک هدف مسدود شدن دارایی و ممنوعیت مسافرتی قرار دارند افزوده می شوند.

ایرانیان و تحریم شدگان جدید به فراهم آوردن تجهیزات نظامی و حمایت از دولت سوریه در سرکوب جنبش مخالفان مظنون هستند. در سرکوب دست کم ۱۴۰۰ تن کشته شدند.

قرار است تحریم های جدید اتحادیه اروپا روز پنجشنبه تصویب شود و روز جمعه به اجرا در آید.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز چهارشنبه تحریم های اتحادیه اروپا را محکوم کرد و گفت آنان به زندگی مردم سوریه صدمه می زنند و یک «عمل جنگی» است.

ولید معلم که در یک کنفرانس خبری سخن در دمشق سخن می گفت اظهار داشت سوریه «فراموش خواهد کرد که اروپایی روی نقشه وجود دارد» و مداخله خارجی در امور داخلی خود را تحمل نخواهد کرد.

معلم تحریم ها را رد کرد و گفت سوریه «فراموش خواهد کرد که اروپایی روی نقشه وجود دارد.» وی همچنین این مطلب را که ایران و حزب الله به بشار اسد رییس جمهوری در سرکوب نا آرامی ها کمک می کنند، تکذیب کرد. معلم اظهار نظر کرد که به دلیل کشته شدن برخی از پرسنل امنیتی سوریه، ممکن است القاعده در خشونت ها دست داشته باشد. وی همچنین تکذیب کرد که ایران و حزب الله به بشار اسد رییس جمهوری در سرکوب نا آرامی ها کمک می کنند.

وزیر امور خارجه سوریه همچنین مستقیما از فرانسه انتقاد کرد و آن کشور را متهم ساخت که یک «برنامه استعماری را زیر پوشش حقوق بشر» دنبال می کند.

فرانسه یکی از چندین کشور غربی است که از تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت که سوریه را به دلیل سرکوب معترضان محکوم می کند پشتیبانی کرده است. روسیه با چنین قطعنامه ای مخالف است.

بشار اسد روز دوشنبه یک گفت و شنود ملی را برای بررسی اصلاحات سیاسی در کشور پیشنهاد کرد.

روز چهارشنبه، بان کی –مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت پیشنهاد رییس جمهوری سوریه «اعتبار زیادی» ندارد زیرا همچنان سرکوب ادامه داشته است. وی گفت اقدام شورای امنیت در مورد سوریه «سودمند» خواهد بود.

قدرت های غربی نیز اظهارات اسد را رد کرده اند و می گویند آنها تقاضای مردم را برای پایان گرفتن حکومت دیکتاتوری خانواده او تامین نمی کند.

ترکیه، که برای اسکان ۱۰ هزار سوری فراری از خشونت، اردوهایی برپا کرده است، می گوید پیشنهادهای اسد «کافی» نیست.

معلم از ترکیه خواست در ارزیابی خود بازنگری کند و افزود سوریه می خواهد «بهترین رابطه» را با همسایه شمالی خود داشته باشد.

معلم نظریات خود را یک روز پس از آن ابراز داشت که مخالفان گفتند طرفداران و مخالفان دولت در چندین شهر درگیر شده اند و دست کم ۷ نفر در درگیری ها کشته شدند.

شاهدان و فعالان حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی روز سه شنبه معترضان را زیر آتش گرفتند و تلفاتی را در شهرهای حمص و حما، و در ناحیه میادین در دیرالزور موجب شدند. تظاهراتی نیز در دمشق صورت گرفت.

معترضان در پی گردهمایی های هزران نفر از هواداران بشار اسد به خیابان ها ریختند.

XS
SM
MD
LG