لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

برگزاری کنفرانس دوستان سوريه در تونس


برگزاری کنفرانس دوستان سوريه در تونس
برگزاری کنفرانس دوستان سوريه در تونس

وزيران امور خارجه کشورهای غربی و عربی جمعه اين هفته برای بحث در زمينه چگونگی هماهنگ کردن اقدامات بين المللی در راستای حمايت از قيام مردمی سوريه تشکيل جلسه خواهند داد. اين گردهمايی تحت عنوان دوستان سوريه در تونس برگزار خواهد شد.

بمبارانهای شهر حمص وارد سومين هفته شد و فشارهای بين المللی هنوز نتوانسته جلوی خشونت های دولت سوريه را بگيرد.

وزرای امور خارجه کشورهای غربی و عربی که قرار است اين هفته برای مشورت در مورد وضعيت سوريه در تونس دور هم جمع شوند، بخشی از بار اين مسؤليت را به گردن چين و روسيه می گذارند که با وتوی قطعنامه شورای امنيت نگذاشتند اقدامی در اين مورد صورت بگيرد.

کوين راد، وزير امور خارجه استراليا، می گويد: در مورد سوريه اين نگرانی وجود دارد که نهادهای فعلی سازمان ملل، عمدتاً ما، با يک قطعنامه معتدل و نرم در شورای امنيت نه تنها نتوانستيم اقدام مؤثری انجام دهيم، بلکه دو نفر از اعضای دائم ما نيز آن را وتو کردند.

کنفرانس تونس به احتمال زياد خواهان کناره گيری بشار اسد از قدرت خواهد شد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، می گويد: ما تحريمها را تشديد خواهيم کرد، از جامعه بين المللی می خواهيم عملکرد بشار اسد را محکوم کند. و از اپوزيسيون سوريه در داخل و خارج بيشتر حمايت خواهيم کرد.

تمرکز عمده گردهمايی تونس ايجاد تفاهم ميان کشورهای مخالف دولت سوريه خواهد بود، مسئله ای که در حال حاضر موضع يکدستی نسبت به آن وجود ندارد.

استيو هِيدِمان، تحليلگر مسائل خاورميانه، می گويد: برگزاری گردهمايی دوستان سوريه نشان می دهد که اتحاديه عرب و متحدانش اجازه نمی دهند چين و روسيه راهشان را سد کنند.

چين می گويد، حاميان اسد می خواهند از تشديد جنگ خودداری کنند. هونگ لی، نخست وزير چين، می گويد: چين از برنامه های مربوط به جلوگيری از خشونتها، حفظ امنيت غيرنظاميان سوری، تأمين کمکهای انسانی و جلوگيری از دخالت خارجيها در سوريه حمايت می کند.

آقای هونگ ابراز اميدواری می کند که بحران سوريه به شيوه سياسی و از طريق انجام مذاکرات مسالمت آميز با اتحاديه عرب برطرف شود.

XS
SM
MD
LG