لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

کلينتون: مردم سوريه از نظاميانی که به خشونت پشت کنند بعنوان قهرمان ياد خواهند کرد


کلينتون: مردم سوريه از نظاميانی که به خشونت پشت کنند بعنوان قهرمان ياد خواهند کرد
کلينتون: مردم سوريه از نظاميانی که به خشونت پشت کنند بعنوان قهرمان ياد خواهند کرد

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، گفت: آن گروه از نيروهای سوريه که همچنان از بشار اسد حمايت ميکنند، برای خود رسوايی ببار می آورند؛ اما، مردم سوريه از آنانی که به خشونت پشت ميکنند، بعنوان قهرمان ياد خواهند کرد.

هيلاری کلينتون در مورد عدم ارسال اسلحه از سوی آمريکا گفت اکنون ايمن الظواهری سرکرده القاعده و گروه فلسطينی حماس از آنانيکه به مخالفت با اسد برخاسته اند، حمايت ميکنند، و مشخص نخواهد شد سلاح ارسالی به دست چه گروهی خواهد افتاد.

در همين حال واشنگتن معتقد است که مسکوهمچنان به فروش تسليحات به دولت سوريه ادامه ميدهد. هفته گذشته وزير امور خارجه آمريکا وتوی پيش نويس قطعنامه ای در حمايت از طرح اتحاديه عرب در شورای امنيت سازمان ملل توسط روسيه و چين را قابل سرزنش خواند.

از سوی ديگر روز دوشنبه ولادمير پوتين، نخست وزير روسيه، بدون ذکر نام کشوری گفت محرک بهار عرب منافع اقتصادی برخی کشورها بوده، نه نگرانی آنان در مورد مسائل حقوق بشر. سخنگوی وزارت امور خارجه چين نيز نظر خانم کلينتون را غيرقابل قبول خواند و گفت موضع چين همواره عادلانه و بيطرف بوده است.

همزمان با برگزاری همه پرسی در سوريه، وزير امور خارجه آمريکا از مقامات نزديک به بشار اسد خواست اولويت را به مردم کشورشان بدهند، نه خانواده ای که سالها در مسند قدرت بوده يا يک حزب. خانم کلينتون در مراکش گفت حداقلی که اين افراد ميتوانند انجام دهند اينست که در زمينه رساندن کمکهای انساندوستانه به مردم نيازمند، با جامعه بين المللی همکاری کنند.

هيلاری کلينتون از نظاميان وصاحبان سرمايه در سوريه که کماکان از بشار اسد، رييس جمهوری آنکشور، حمايت ميکنند خواست از فرمان وی سرپيچی کنند.

خانم کلينتون گفت: هرچه بيشتر از کمپين خشونت رژيم عليه برادران و خواهران خود حمايت کنيد بيشتر آبروی خود را لکه دار ميکنيد. اما اگر از حمايت از رژيم دست برداريد و از حمله عليه هموطنان خود خودداری کنيد هموطنانتان از شما بعنوان قهرمان ياد خواهند کرد.

وزير امور خارجه آمريکا تلاشهای بين المللی برای رفع بحران در سوريه را اينگونه برشمرد: ارسال کمکهای انساندوستانه، افزايش فشار بر اسد و اطرافيانش و تهيه طرحی که قدرت را از يک نفر، به يک سيستم دموکراتيک منتقل کند.

خانم کلينتون اظهار داشت جامعه بين اللملی سعی دارد ارتش سوريه را متوجه وضعيت شهروندان آنکشور کند. وزير امور خارجه آمريکا گفت: ما از اعضای ارتش سوريه ميخواهيم بين مردم، خانواده يا حزب سياسی، اولويت را به مردم کشورشان دهند.

در مصاحبه ای با راديوی اِن پی آر آمريکا، خانم کلينتون گفت ارتش سوريه به لطف دوستان ايرانی و روس يکی از مجهزترين ارتشهاست.

در اين ميان روسيه و چين، تلاشها و اظهارات مقامات آمريکا را در مورد سوريه، مورد انتقاد قرار دادند.

روز دوشنبه در مسکو، نخست وزير و وزير امور خارجه روسيه لبه تيز انتقادات خود را متوجه واشنگتن کردند.

ولادمير پوتين، نخست وزير روسيه، در مقاله ای در روزنامه مسکوويکای نووستی بدون ذکر نام کشوری نوشت بنظر ميرسد يک نفر بهار عرب را تا حدی با هدف منابع اقتصادی و نه نگرانيهای حقوق بشری، دامن زد.

سرگئی لاورف، وزير امور خارجه روسيه، نيز مجدداً از کنفرانس دوستان مردم سوريه که در تونس برگزار شد بعنوان يکطرفه بودن انتقاد کرد و در مورد اجرای اصلاحات در سوريه گفت اين موضوع مربوط به خود مردم سوريه است.

سخنگوی وزارت خارجه چين نيز سخنان خانم کلينتون را که گفته بود وتوی چين و روسيه در شورای امنيت قابل سرزنش است، نظری غيرقابل قبول خواند و اظهار اميدواری کرد که همه پرسی يکشنبه گذشته در سوريه درهای گفتگوی سياسی را باز کند.

XS
SM
MD
LG