لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۳

۱۴ نفر در تظاهرات سوريه کشته شدند


۱۴ نفر در تظاهرات سوريه کشته شدند
۱۴ نفر در تظاهرات سوريه کشته شدند

ده ها هزار نفر در نقاط مختلف سوريه در يک تظاهرات اعتراضی عليه بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، شرکت کردند. به گفته فعالان سياسی، نيروهای امنيتی سوريه دست کم ۱۴ نفر را در اين تظاهرات، به هلاکت رساندند.

تظاهرات روز جمعه در مرز سوريه با ترکيه و همچنين در مناطق مرکزی کشور و در دمشق، پايتخت سوريه، برگزار شد. به گفته گروه های حقوق بشر از اواسط ماه مارس که تظاهرات اعتراضی در سوريه آغاز شد ۱۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

اين در حالی است که هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در يک کنفرانس مطبوعاتی در ليتوانی اعلام کرد در صورت عدم توفيق دولت سوريه در زمينه اجرای اصلاحات به موقع، اين کشور با فشارهای بيشتر و سيستماتيک مواجه خواهد شد.

وزير امور خارجه آمريکا در جريان سفر جاری خود به قاره اروپا به منظور شرکت در کنفرانس وزرای امور خارجه «جامعه دموکراتيک» به ليتوانی سفر کرده است. خانم کلينتون روز جمعه در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با داليا گيريبويسکاته، رييس جمهوری ليتوانی، در زمينه تحولات جاری در سوريه و سرکوب اعتراضات مردمی در بلاروس ابراز تأسف کرد و افزود: «من با ديدن گزارش های اخير در ارتباط با تداوم خشونت های مرزی در شهر حلب، که در آنجا گروه های دولتی و نيروهای امنيتی به طور سازمان يافته با چاقو به مردم حمله کردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند، واقعا متأسف شدم.»

هيلاری کلينتون سپس در پاسخ به سئوالی در ارتباط با تناقض آشکار در گفتار و رفتار دولت سوريه گفت: «پيام ها و رفتار دولت سوريه به هيچ وجه منطقی و هماهنگ به نظر نمی رسند. آنها عملا بايد نشان بدهند که خواهان گشودن باب واقعی در گذار به دموکراسی هستند. صرف ملاقات با مخالفانن در دمشق کافی نيست و به اين معنی نيست که معترضان به خواس تهای خود دست يافته اند.»

XS
SM
MD
LG