لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

سناتور مک کين با سلاخ خواندن بشار اسد خواستار فراخواندن سفير آمريکا از سوريه شد


سناتور مک کين با سلاخ خواندن بشار اسد خواستار فراخواندن سفير آمريکا از سوريه شد
سناتور مک کين با سلاخ خواندن بشار اسد خواستار فراخواندن سفير آمريکا از سوريه شد

يک سناتور با نفوذ آمريکايی با «سلاخ» خواندن بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، خواستار فراخواندن سفير ايالات متحده از آن کشور شد.

سناتور جان مک کين روز يکشنبه بار ديگر رژيم سوريه را تحت حملات شديد لفظی قرار داد و با سلاخ خطاب کردن بشار اسد، رئيس جمهوری آن کشور، خواستار بازگشت سفير آمريکا به واشنگتن شد.

رهبران سوری که هفته هاست تلاش می کنند تظاهرات مردم آن کشور عليه بشّار اسد را تحت کنترل درآورند، هفتۀ گذشته سفری را برای رابرت فورد، سفير آمريکا در دمشق، برای مناطق ناآرام شمال سوريه ترتيب دادند که با انتقاد جمهوريخواهان آمريکا مواجه شد. قانونگذاران جمهوريخواه ماه هاست که اقدام دولت آمريکا در اعزام سفير به سوريه را به استهزا گرفته اند.

هدف دولت پرزيدنت اوباما در اعزام رابرت فورد به دمشق بعنوان سفير آمريکا که از ماه ژانويۀ گذشته صورت گرفته، تلاش برای آب کردن يخ روابط سرد ميان دو کشور بود تا با کمک دمشق، راه را برای گفتگوهای صلح ميان اعراب و اسراييل هموار کند. تا پيش از آن، آمريکا بمدت ۵ سال سفيری در سوريه نداشت.

نگرانی ديگر آمريکا در ارتباط با صلح خاور ميانه، تغيير رژيم مصر و آيندۀ به نسبت نامعلوم مصر است. جان کری و جان مک کين، دو سناتور با نفوذ آمريکا که از مصر ديدن می کنند روز يکشنبه گفتند رهبران نظامی آن کشور متعهد هستند بسرعت قدرت را به دولت منتخب تحويل دهند.

اين سخنان پس از ملاقات سناتورهای آمريکايی با محمد حسين تنطاوی، رييس شورای عالی رهبری نظامی مصر اعلام شد. بنا به گفتۀ سناتور مک کين مسائل گوناگونی از جمله پيشنهاد حضور ناظران بين المللی در انتخابات پيش روی مصر، کمک های سازمانهای غير دولتی در انتخابات، و همکاريهای اقتصادی ميان مصر و آمريکا و ادامۀ کمک های نظامی آمريکا، در اين ديدار مورد بحث قرار گرفت.

جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، نيز با تأکيد بر اين نکته که مردم مصر آينده کشورشان را رقم خواهند زد و نه هيچ کشوری از خارج گفت: «ما به اينجا نيامده ايم که چيزی به کسی بگوئيم، ما برای گوش فرا دادن و پيشنهاد کمک به مصر آمده ايم.»

XS
SM
MD
LG