لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

نشست روشنفکران و مخالفان دولت سوریه


نشست مخالفان دولت سوریه در دمشق. ۲۷ ژوئن ۲۰۱۱
نشست مخالفان دولت سوریه در دمشق. ۲۷ ژوئن ۲۰۱۱

بیش از ۱۵۰ تن از روشنفکران و فعالان سیاسی از جمله شماری از چهره های برجسته مخالفان دولت سوریه در دیدار روز دوشنبه خود در دمشق پیرامون چگونگی پایان دادن به خشونت های دولتی علیه اعتراضات خیابانی و انتقال صلح آمیز به دولتی دمکراتیک به بحث پرداختند.

نشست روز دوشنبه روشنفکران و مخالفان دولت سوریه که در دمشق پایتخت سوریه برگزار شد با همخوانی سرود ملی سوریه و یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان تظاهرات ضد دولتی این کشور آغاز شد.

شرکت کنندگان در این نشست که برای نخستین بار در خاک سوریه برگزار می شود، می گویند این گردهمایی شامل چهره های مستقل و بدون تماس با احزاب سیاسی حاکم است. از جمله شرکت کنندگان در این نشست پیش کسوتانی همچون: لوعیا حسین و عارف دلیله هستند که پیش از این با نمایندگان ویژه بشار اسد دیدار و گفتگو داشته اند اما از ادامه گفتگوها با مقام های دولتی سوریه خودداری کرده اند.

شماری از چهره های سیاسی مخالف دولت سوریه از شرکت در نشست روز دوشنبه دمشق خودداری کرده و گفته اند کنفرانس تحریم شده مورد بهره برداری دولت بشار اسد برای مشروعیت بخشی به دولتش قرار خواهد گرفت.

مقام های سوری که از این نشست آگاه بودند مانع از برگزاری آن نشدند.

تظاهرکنندگان ضد دولتی در صدمین روز تظاهرات خیابانی خود خواستار کناره گیری بشاراسد شدند.

در پی گسترش تظاهرات ضد دولتی و مقابله خونین نیروهای امنیتی سوریه با آنان بیش از دوازده هزار تن از شهروندان سوریه به ترکیه و صدها تن نیز به لبنان گریخته اند.

XS
SM
MD
LG