لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

تهديد فرمانده شورشيان مسلح سوريه به افزايش حملات


تهديد فرمانده شورشيان مسلح سوريه به افزايش حملات
تهديد فرمانده شورشيان مسلح سوريه به افزايش حملات

فرمانده شورشيان مسلح سوريه تهديد کرده است حملات خود عليه نيروهای دولتی را افزايش خواهند داد.

سرهنگ رياض الاسد به خبرگزاری رويترز گفته است اگر در چند روز آينده مأموريت گروه ناظران اتحاديه عرب نتيجه ندهد «ارتش سوريه آزاد» دست به اقدامی می زند که خانواده اسد و جهان را متعجب خواهد کرد.

رويترز ميگويد از زمان ورود گروه ناظران، ۱۳٢ نفر ديگر در درگيريها کشته شده اند؛ اما، گروههای فعالان رقم را ۳۹٠ نفر، اعلام کرده اند.

قرار بود وزيران خارجه کشورهای عضو اتحاديه عرب شنبه پيش رو در قاهره تشکيل جلسه دهند. اما اين جلسه تا اطلاع بعدی لغو شده است. نه تنها «ارتش آزاد سوريه» بلکه آمريکا نيز از نتيجه سفر ناظران تا اين زمان راضی نيست.

به دستور خانم کلينتون قرار بود جفری فلتمن، مديرکل معاونت امور خاورنزديک و شمال آفريقای وزارت خارجه آمريکا، روز شنبه با اتحاديه عرب در قاهره، ديدار کند. با لغو شدن جلسه بايد ديد آيا باز همان مأموريت را اجرا خواهد کرد، يا خير.

روز دوشنبه ناظران گفته بودند ارتش سوريه از محله های مسکونی به خارج از شهر عقب نشينی کرده است. اما روز چهارشنبه ۵ نفر کشته گزارش شده اند.

از سوی ديگر دولت سوريه انفجار لوله گاز روز چهارشنبه را به افرادی که خبرگزاری دولتی سوريه، آنها را «تروريستهای مسلح» توصيف کرد، نسبت داد. روز سه شنبه حداقل ۱۸ نفر در درعا و ٢ نفر در حما کشته شدند. تانکها هنوز در شهر حمص هستند و شرايط بسيار نامطمئن است. فعالان حما روز سه شنبه پس از ديدار با ناظرين گفتند، آن هئيت بنظرشان از قدرتی برخوردار نيست. الن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه، گفته است بايد گروه بتواند مستقل عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفته است در برخی موارد رژيم اسد با انتشار خبر کذب که ناظران قرار است در محله خاصی باشند، مردم را به خيابانها کشيده و سپس آنان را به گلوله ميبندد.

گفته ميشود دفتر ناظرين در منطقه ای دولتی است که فعالان به راحتی به آن منطقه دسترسی ندارند يا ناظرين با آمادگيهای لازم به ملاقاتها نميروند، يا که برخی تمايلی به رفتن به ملاقات با اپوزيسيون نشان نميدهند.

شورای عالی انقلاب سوريه از اظهارنظر اتحاديه عرب که ناظرين دستاوردهايی داشته اند بخشم آمده و يکی از اعضای آن در قاهره از ناظرين انتقاد کرد و خواست اتحاديه عرب مسئله را به شورای امنيت ارجاع کند.

وزير خارجه فرانسه با اين نظر موافق است اما ميگويد روسيه کارشکنی ميکند. پيش نويس قطعنامه روسيه در اين مورد راه چاره ای پيشنهاد نميکند.

دولت آمريکا که همواره خواهان قطعنامه ای تند در مورد سوريه بوده براين نظر است که عملکرد ناظرين تا حدی مثبت بوده اما هنوز نتيجه ای چشمگيری نداده است و منجر به اجرای کامل تعهداتی که رژيم اسد تقبل کرده نشده است. خشونت بگونه ای بسيار بد ادامه دارد و مخالفين هنوز در زندان هستند.

XS
SM
MD
LG